دکتر مویدنیا

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن(سفت شدن عضلات گردن همراه با درد و سختی)

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن(سفت شدن عضلات گردن همراه با درد و سختی)

کشیدگی گردن آسیبی است که عضلات و تاندون‌های حمایت‌ کننده از سر و گردن را درگیر می‌کند. گردن ناحیه‌ایست که در آن پایداری فدای تحرک شده است و به این دلیل که قادر به حرکت در یک محدوده نسبتاً وسیع است نسبت به سایر نواحی بدن آسیب ‌پذیرتر است. از آنجا که فرد ممکن است به دلایل مختلفی در ناحیه گردن دچار آسیب شود اغلب برای ارزیابی آسیب گردن بررسی دقیق سوابق پزشکی و شغلی(شامل بررسی فعالیت کاری) انجام می‌شود. با استفاده از اطلاعات به دست آمده می‌توان پیش‌بینی کرد که دوره نقاهت چقدر طول خواهد کشید و پیش‌آگهی عارضه  چیست. انجام یک معاینه جسمی کامل به ویژه در مواردی که علائم آسیب به اعصاب وجود دارد ضروری است. انجام سایر بررسی‌ها با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها و روش‌های تصویربرداری نیز ممکن است مفید باشند. در همه موارد کشیدگی گردن که یک آسیب جدی وجود دارد یا در صورت وجود علائم یا مشکلات شدید و پایدار با علت نامشخص باید به پزشک مراجعه کرد. در آسیب‌های جزئی رایج اغلب خود درمانی کفایت می‌کند و فرد به صورت کامل بهبود پیدا می‌کند اما در برخی موارد درمان پزشکی ضروری است.

شدت کشیدگی گردن می‌تواند از نوع خفیف تا شدید متغیر باشد و فرد را از انجام کارهای ساده‌ای مانند لباس پوشیدن یا سرکار رفتن باز دارد. شناخت علائم کشیدگی گردن کمک می‌کند تا مشکل زودتر شناسایی شده و درمان موثر انجام شود. بیشتر کشیدگی‌های گردن خودبخود درمان می‌شوند اما استفاده از درمان صحیح می‌تواند به تسکین درد کمک کند.

متخصص دکتر امیرحسین یزدانی با سالها تجربه و با بهره مندی از دانش عالی در زمینه ی طب فیزیکی و توانبخشی قادر به درمان و بهبود وضعیت رگ به رگ شدگی و کشیدگی گردن در افراد می باشد. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت قبلی با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

آناتومی کشیدگی گردن


گردن ساختارهای حیاتی زیادی دارد که این ساختارها شامل راه‌هوایی، طناب نخاعی و عروق تامین‌کننده خون مغز  هستند. کشیدگی گردن معمولا هیچ آسیب جدی به این ساختارها وارد نمی‌کند و یا باعث دررفتگی استخوان‌های ستون فقرات گردنی نمی‌شود اما در ضربات شدید آسیب به همه این بافت‌ها ممکن است. آسیب به بافت‌هایی که منقبض شده یا حرکت می‌کنند مانند عضلات و تاندون‌ها کشیدگی نامیده می‌شود. آسیب‌های مشابه به ساختارهای غیرمتحرک  مانند رباط‌ها، کپسول مفصلی، اعصاب، بورسا، عروق خونی و غضروف رگ‌به رگ‌شدن نامیده می‌شود. هم کشیدگی و هم رگ به رگ شدن گردن ممکن است باعث پارگی رباط‌های پوشاننده مهره‌های گردنی ستون‌فقرات، تعداد زیادی از عضلات گردن(که سر را حرکت می‌دهند) و تعداد بسیاری از ساختارهای مرتبط شود. کشیدگی یا فشرده‌شدن ممکن است به اعصاب گردن نیز آسیب وارد کند.

علل و عوامل خطر کشیدگی گردن


برخی دلایل شایع  کشیدگی‌ها و و رگ به رگ شدن گردن ضربه شدید، قرارگرفتن در یک موقعیت ثابت به مدت طولانی ، وضعیت نادرست قرارگیری بدن در زمان کارکردن ، بلندکردن اشیا  یا خواب هستند. سایر دلایل کم‌تر رایج عبارتند از:

 • آسیب به استخوان، مفصل یا رباط‌
 • تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات
 • دیسک کمر
 • شکستگی خردوله شدگی مهره‌ا‌‌ی
 • بیماری‌هایی مانند آرتروز و سردردهای میگرنی
 • باریک شدن کانال نخاع(مانند تنگی نخاع )
 • عفونت(مانند مننژیت، مونونوکلئوزیز)
 • بیماری(برای مثال سرطان)

علائم و نشانه‌های کشیدگی گردن


علائم و نشانه‌های کشیدگی گردن کدامند؟

کشیدگی‌و و رگ به رگ شدن گردن علائم مشابهی دارند. علائم معمول شامل موارد زیر هستند:

 • درجات متغیری از درد، خفیف تا شدید
 • درد شدید و تیز ، مبهم و یا همراه با سوزش
 • خشکی، مشکل در حرکت گردن یا قسمت فوقانی بدن
 • ورم

علائم رگ به رگ شدن علاوه بر موارد بالا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد فک(فوری یا با تاخیر)
 • صدای زنگ زدن گوش

تشخیص کشیدگی گردن


تشخیص کشیدگی یا رگ به رگ شدن توسط پزشک متخصص بیماری‌های ستون‌فقرات  انجام می‌شود. تشخیص شامل موارد زیر است.

 • سابقه پزشکی: پزشک درباره علائم، شدت آنها، درمان‌هایی که قبلا فرد انجام داده و نتیجه درمان از بیمار سوالاتی می‌پرسد.
 • معاینه جسمی: پزشک بیمار را معاینه می‌کند و وضعیت وی را از لحاظ محدودیت حرکت، مشکات تعادل و درد بررسی می‌کند. پزشک رفلکس بیمار را در اندام‌های انتهایی تست کرده و ضعف عضلانی، از دست دادن حس و نشانه‌های آسیب نورولوژیک را ارزیابی خواهد کرد.
 • تست‌های تشخیصی: تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس و MRI در تشخیص منشا دقیق درد محدودیت دارند اما اغلب توسط پزشک درخواست می‌شوند. در تشخیص برخی انواع خاص درد گردن بلاک‌های شاخه داخلی به عنوان استاندارد طلایی به شمار می‌روند.

درمان کشیدگی گردن


تعداد بسیاری از درمان‌های غیرجراحی به تسکین درد گردن یا کاهش علائم کشیدگی کمک می‌کنند. این درمان‌ها شامل موارد زیر هستند:

استراحت

استراحت

بیمار باید برای تسکین علائم استراحت کند و به تدریج فعالیت روزانه معمول و رفتن به محل کار را از سر بگیرد. اگر بیمار درد متوسطی دارد استراحت در تخت ممکن است ضروری باشد. استفاده از گردن‌بند طبی و گذاشتن بالش زیر گردن برای به حداقل رساندن فشار وارده روی گردن و قرارگیری در یک وضعیت خنثی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

سرما و گرما درمانی

سرما ،گرما درمانی

سرما و گرما درمانی با کم کردن جریان خون به موضع باعث کاهش التهاب و تورم در اطراف مفصل یا تاندون می‌شوند که نتیجه آن کاهش درد است.  استفاده از این نوع درمان به صورت موقت فعالیت عصب را کاهش داده و باعث تسکین درد ، شل‌شدن و آرام‌شدن عضلات، ترمیم بافت آسیب‌دیده می‌شود. سرما و گرما درمانی معمولا به عنوان بخشی از درمان فیزیکی انجام می‌شود و به ویژه در طول 48-24 ساعت اول پس از شروع درد موثر عمل می‌کند.

استفاده از بریس

استفاده از بریس

بریس گردنی یک ابزار پزشکی موقت است که باعث کاهش درد و ایجاد راحتی برای گردن می‌شود. بریس در افرادی که دچار رگ به رگ شدگی ، کشیدگی، ضربه به سر یا آسیب‌های گردن یا سایر وضعیت‌های پزشکی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده حداکثری از مزایای آن، بریس‌ها باید صحیح پوشیده شوند. یک بریس گردنی خوب حرکت گردن را کاهش داده و همزمان باعث ایجاد حس راحتی در گردن می‌شود.

دارو

دارو

یک دوره کوتاه‌مدت دارودرمانی می‌تواند برای تسکین درد و اسپاسم عضلات بسیار موثر واقع شود. این داروها شامل، داروهای ضدالتهابی که باعث کاهش تورم و درد می‌شوند، شل‌کننده‌های عضلات که اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهند و گاهی اوقات مسکن‌های مخدری برای تسکین درد شدید هستند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

پزشکان فیزیوتراپی  متخصصینی هستند که  افراد را در همه سنین از نوزادان گرفته تا بیماران مسن دچار مشکلات جدی پزشکی یا سایر وضعیت‌های مرتبط با سلامت که توانایی آنها برای حرکت و انجام فعالیت‌های فیزیکی در زندگی روزمره محدود شده را تحت درمان قرار می‌دهند. متخصصین فیزیوتراپی فرد را تحت معاینه قرار داده و با استفاده از تکنیک‌های درمانی توانایی حرکت وی را بهبود داده، درد را کاهش می‌دهند و از بروز معلولیت پیشگیری می‌کنند. این متخصصین از روش‌های درمانی مختلفی برای درمان بیماران بهره می‌برند. این روش‌ها  ممکن است شامل ماساژ ملایم و ورزش‌های کششی برای کاهش درد و افزایش عملکرد باشد. به عنوان بخشی از درمان فیزیکی، به بیمار آموزش داده می‌شود تا وضعیت قرارگیری بدن خود را تصحیح کند و به این ترتیب سرعت روند بهبودی را افزایش داده و از ایجاد آسیب بیشتر پیشگیری کند.

ماساژدرمانی

ماساژ درمانی

متخصصین فیزیوتراپی از ماساژدرمانی برای کاهش درد و بهبود عملکرد بیمار استفاده می‌کنند. یک پزشک آموزش‌دیده برای هر فرد یک برنامه درمانی خاص تهیه می‌کند و روی ساختارهایی تمرکز می‌کند که از گردن و مفاصل آن پشتیبانی می‌کنند. این ساختارها شامل عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها هستند. ماساژ باعث شل شدن بافت عضلانی گردن می‌شود که نتیجه ان کاهش اسپاسم و انقباضات ایجاد کننده درد و کاهش فشار روی عصب است.

تحریک طناب نخاعی(SCS)

تحریک طناب نخاعی(SCS)

زمانی که التهاب در و اطراف اعصاب صدمه‌دیده آنقدر شدید است که نمی‌توان تزریق اپیدورال انجام داد، SCS یک درمان عالی و موثر است که بدون نیاز به جراحی درد را از بین می‌برد. در این روش، یک پالس الکتریکی مستقیما در محل ستون فقرات آزاد می‌شود و دسترسی فیبرهای نورونی مشخصی را به مغز مسدود می‌کند که نتیجه آن عدم توانایی مغز برای احساس درد است.

تزریق استروئید اپیدورال در ستون فقرات گردنی

تزریق استروئید اپیدورال در ستون فقرات گردنی

این روش یک راهکار بسیار موثر در درمان گردن‌درد است و دقیقا همان درمانی است که زنان در زمان زایمان برای از بین بردن درد استفاده می‌کنند.  پزشک با هدایت فلوروسکوپی یک سوزن کوچک را داخل فضای اپیدورال فرو می‌کند و مقادیر کمی دارو را برای از بین بردن درد در محل تزریق می‎کند.

تزریق استروئید اپیدورال ترانس فورامینال

تزریق استروئید اپیدورال ترانس فورامینال

این روش مشابه روش قبلی است. با این تفاوت که در این روش دارو مستقیما داخل فیبرهای عصبی که عصب سیاتیک را می‌سازند متمرکز می‌شود. مزیت روش تزریق استروئید اپیدورال ترانس فورامینال به روش قبلی این است که در این روش مقدار داروی بیشتری در محل می‌توان تزریق کرد.

تخریب با فرکانس رادیویی(RFA)

تخریب با فرکانس رادیویی(RFA)

تخریب با فرکانس رادیویی(RFA) روش دیگری است که برای کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش یک جریان الکتریکی توسط یک موج رادیویی تولید می‌شود. این جریان ناحیه کوچکی از بافت عصب را گرم می‌کند و به این ترتیب سیگنال‌های درد ناشی از این منطقه خاص را کاهش می‌دهند. میزان کاهش شدت درد با توجه به علت و محل درد متغیر است. تسکین درد ناشی از استفاده از این روش 12-6 ماه و در برخی موارد حتی سال‌ها دوام دارد. کارایی و تاثیر استفاده از این روش در درمان گردن ‌درد اثبات شده است.

حرکات و تمرینات ورزشی

تمرینات ساده کششی در افراد دچار کشیدگی گردن خفیف یا متوسط می‌تواند باعث کاهش درد شود. شش مورد از این حرکات در زیر آورده شده‌اند:

تقویت عضلات فلکسور عمقی گردن

تقویت عضلات فلکسور عمقی گردن

 • سر را در حالیکه به روبرو نگاه می‌کنید مستقیم به سمت عقب ببرید.
 • سپس گردن را به حالت موازی با راستای بدن برگردانید.

سر به پایین

سر به پایین

 • تا حد امکان سر را به عقب برگردانید.
 • سر خود را تا حدی به سمت جلو بیاورید که چانه به قفسه سینه برخورد کند.
 • سر را به حالت خنثی برگردانید.

خم شدن به کنار

خم شدن به کنار

 • دست چپ خود را بالای سر ببرید.
 • سپس به آرامی گوش چپ خود را تا شانه چپ پایین بیاورید.
 • این کار را برای سمت راست بدن خود تکرار کنید.

چرخش

چرخش

 • سر خود را به سمت چپ بگردانید به طوری که بینی بالای شانه قرار گیرد.
 • به حالت خنثی برگردید.
 • این کار را برای سمت راست تکرار کنید.

خم‌‍‌کردن

خم‌‍‌کردن

 • یک دست خود را پشت سر قلاب کنید و سر را به سمت پایین بکشید.
 • طوری این حرکت را انجام دهید که چانه به سمت قفسه سینه قرار گیرد.
 • به حالت خنثی برگردید.

کشیدن تیغه شانه

کشیدن تیغه شانه

 • بازوهای خود را بالا آورده و 90 درجه خم کنید.
 • شانه‌ها را شل کرده و عضلات بین تیغه شانه‌ها را فشرده کنید.
 • به حالت خنثی برگردید.

سوالات متداول

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#58d3ff”]

لطفا در صورت داشتن هرگونه سوال و اطلاعات بیشتر، در این قسمت کلیک کنید.

[/alert]

آیا پیشگیری از کشیدگی گردن امکانپذیر است؟

راه اصلی برای کاهش بروز کشیدگی گردن این است که سعی کنیم که احتمال آسیب به گردن را مثلا در تصادفات وسایل نقلیه موتوری کاهش دهیم. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که همه سرنشینان اتومبیل کمربند ایمنی استفاده کنند و برای کودکان با وزن کمتر از 40 پوند صندلی ایمنی با ساختار و اندازه مناسب مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه ارتفاع نگه‌دارنده‌های سر باید حتما به صورت صحیح تنظیم شود تا احتمال ضربه به سر به ویژه از سمت عقب به حداقل برسد. تولیدکنندگان اتومبیل در محصولات خود کیسه‌های هوا و سایر ابزار دیگر را تعبیه کرده‌اند تا در هنگام تصادف احتمال آسیب به سر و گردن به حداقل برسد. با احتیاط رانندگی کنید و هرگز تحت تاثیر داروهایی که هوشیاری را تحت تاثیر قرار می‌دهند رانندگی نکنید. بهتر است کسانی که در مشاغل فیزیکی یا خطرناک مشغول به کارند از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنند. به علاوه ساختمان‌سازان در تلاشند تا خانه‌ها را ایمن‌تر بسازند و به این وسیله احتمال بروز صدمات تصادفی را کاهش دهند.

آیا پس از درمان کشیدگی گردن پیگیری لازم است؟

برای رفع کامل مشکل کشیدگی گردن پیروی از توصیه‌های پزشک بسیار اهمیت دارد. در افراد مسن به ویژه به علت اینکه فرآیند درمان در آنها در صورت وجود بیماری زمینه‌ای طولانی‌تر است این مسئله اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در این مسیر کمک گرفتن از پزشک به عنوان هسته مرکزی توانبخشی و درمان بسیار مفید و موثر است.

زمان مورد نیاز برای بهبودی کشیدگی گردن چه قدر است ؟

با تشخیص و درمان مناسب پیش‌آگهی کلی برای بهبود کامل کشیدگی گردن عالی است. با مدیریت مناسب، اکثریت افراد دچار کشیدگی گردن به صورت کامل و سریع و بدون هیچ مشکلی بهبود پیدا می‌کنند. در عدم حضور عوامل ایجادکننده مشکل از قبیل مشکلات اعصاب انتظار می‌رود فردی که سابقا از لحاظ جسمی سالم بوده در عرض چند روز یا چند هفته کاملا درمان شود. کشیدگی گردن یکی از علل اصلی حاضر نشدن در محل کار می‌باشد و گاهی اوقات می‌تواند منجر به بروز سندروم درد مزمن شود.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مشاوره رایگان