کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر: توانبخشی و کاهش تدریجی درد عضلات کمر

کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر آسیب‌های عضلانی-اسکلتی بسیار رایجی هستند و به این دلیل که ستون فقرات انسان به منظور تطبیق با تعداد زیادی از فعالیت‌ها و رفتارهای امروزی مانند انجام ورزش‌های حرفه‌ای، انجام کارهای تکراری در محل کار و نشستن طولانی مدت طراحی نشده ایجاد می‌شوند. کشیدگی آسیب به رباط‌ها و مفاصل است ولی رگ به رگ شدگی آسیبی است که به عضلات یا تاندون‌ها وارد می‌شود- تاندون‌ها بافت‌های فیبروزی هستند که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. ناحیه پایینی کمر بخشی از ستون فقرات است که رگ به رگ شدگی آن بسیار رایج است چراکه همه وزن بدن و در کل نیروی بسیار زیادی را باید تحمل کند.بیشتر رگ به رگ شدگی‌های کمر خود به خود بهبود پیدا می‌کنند ولی اگر فرد نکاتی را که در زیر به آن اشاره می‌شود در منزل رعایت کند این روند تسریع می‌شود. کشیدگی و رگ به رگ شدگی کمر بسیاری از مواقع از طریق درمان‌های غیرجراحی درمان می‌شوند اما در موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی باشد.

درد پایین کمر برای هر کسی و در هر زمانی در طول زندگی ممکن است اتفاق بیافتد. درد پایین کمر می‌تواند از بسیار خفیف تا شدید متغیر باشد. در موارد شدید فرد نمی‌تواند بایستد یا راه برود. اگر درد کمر شما تیز، مزمن یا شدید است به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر  اغلب به دلیل فعالیت شدید یا برخوردها و تصادفات ناگهانی که در آنها عضلات یا رباط‌ها دچار کشیدگی می‌شوند ایجاد می‌شوند. در همه موارد پزشک می‌تواند به کاهش درد کمر کمک کند.

دکتر امیر حسین یزدانی با بهره مندی از دانش عالی و سال ها تجربه در حوزه ی طب فیزیکی و توانبخشی، موفقیت های چشمگیری حاصل کرده است. دکتر یزدانی بعد از بررسی دقیق وضعیت کشیدگی و رگ به رگ شدگی کمر بیماران، بهترین درمان ها را به آن ها ارائه می دهد. جهت مشاوره یا دریافت نوبت قبلی با شماره‌ تماس حاصل فرمایید.

آناتومی قسمت پایین کمر


ستون فقرات از شبکه‌ای از ساختارها تشکیل شده است: مهره‌ها، دیسک، رباط‌ها، عضلات و اعصاب. ستون فقرات لومبار(قسمت پایینی کمر) بیشترین مقدار کشیدگی را در طول حرکت تحمل می‌کند و از آنجا که رباط‌های ستون فقرات لومبار به صورت ذاتی ضعیف هستند آسیب همیشه ممکن است اتفاق بیافتد. آسیب به ستون فقرات لومبار اغلب به صورت کشیدگی عضلانی ظاهر می‌شود و عضلات بیش از حد کشیده شده یا پاره می‌شوند. رگ به رگ شدگی لومبار نیز ممکن است اتفاق بیافتد. این نوع آسیب به ستون فقرات لومبار معمولا منجر به درد در قسمت پایینی کمر می‌شود که اگر خیلی شدید باشد کاملا فرد را ناتوان می‌کند مگر اینکه درمان انجام شود.

عوامل ایجاد کننده کشیدگی یا رگ به رگ شدگی قسمت پایینی کمر


عوامل ایجاد کننده کشیدگی یا رگ به رگ شدگی قسمت پایین کمر شامل موارد زیر هستند:

 • فعالیت‌های فیزیکی غیرمنتظره
 • بلند کردن یا حمل یک جسم سنگین
 • افتادن، سرخوردن
 • حرکات تکراری
 • ضعیف بودن عضلات کمر و شکم
 • مکانیک ضعیف بدن

عوامل زیادی هستند که در میزان درد و تدوام آن نقش دارند. بیشتر آسیب‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که شخص فشار بیش از میزانی که کمر به آن عادت دارد به آن وارد کند. این اتفاق می‌تواند در طی یک حرکت اشتباه ناگهانی، بلند کردن اجسام سنگین به شیوه نادرست، چرخش کمر به شیوه نادرست یا عدم تحرک و ورزش کافی باشد اتفاق بیافتد. بلندکردن اجسام به صورت غلط یکی از دلایل رایج رگ به رگ شدن یا کشیدگی لومبار است. سایر عواملی که در رگ به رگ شدن یا کشیدگی لومبار نقش دارند شامل چاقی، کشیدن سیگار و مهم‌تر از همه بلند کردن اجسام سنگین به شیوه غلط هستند.

علائم عمومی


درد می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. سایر واژه‌هایی که برای توصیف این درد مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • درد همراه با تپیدن و تیرکشیدن، درد ناگهانی و شدید یا ضربه‌ای
 • علائم می‌توانند شبیه علائم انواع دیگر اختلالات ستون فقرات مانند دیسک کمر باشند.
 • کشیدگی یا رگ به رگ شدن می‌تواند نشستن، ایستادن، دراز کشیدن یا خوابیدن را دشوار کند.
 • حرکت اغلب درد را بدتر می‌کند و فرد ممکن است در کمر احساس خشکی و ورم داشته باشد.

بررسی تشخیصی


هدف معاینه تشخیصی این است که پزشک درباره سلامت عمومی، سبک زندگی، سابقه پزشکی و مشکلات کمری که در حال حاضر فرد دارد اطلاعاتی کسب کند. اطلاعات در طول معاینه به همراه تصویربرداری یا نتایج سایر تست‌ها برای تایید تشخیص گردآوری می‌شوند. سوالاتی که ممکن است پزشک بپرسد شامل موارد زیر هستند:

 • چه زمانی درد کمر شروع شد؟
 • آیا یک اتفاق خاص قبل از بروز کمر درد اتفاق افتاده است؟
 • آیا درد کمر کمتر یا بیشتر شده است؟
 • آیا درد قسمت پایینی کمر به بخش دیگری از بدن منتشر می‌شود؟
 • اگر بخواهید به شدت درد خود نمره 10-1 بدهید چه نمره‌ای می‌دهید؟(یک خفیف‌ترین درد و ده شدیدترین میزان درد)
 • آیا درد و سایر علائم با خوابیدن قطع می‌شوند؟

برای ارزیابی ستون فقرات لومبار MRI انجام می‌شود. گاهی اوقات تصویربرداری ساده از اشعه ایکس درخواست می‌شود.

رایج ترین روش های درمان


اغلب کشیدگی‌های عضله کمر با توجه به شدت کشیدگی، در عرض چند روز تا یک ماه به صورت خودبه خود خوب می‌شوند. اگر درد از بین نرود باید با یک متخصص مشورت شود. معمولا، رگ به رگ شدگی‌ها و کشیدگی‌های لومبار  با درمان محافظه‌کارانه تحت درمان قرار گیرند. این درمان‌ها شامل موارد زیر هستند:

استراحت

استراحت

به دنبال هر نوع آسیب بدن برای بهبودی نیاز به زمان دارد و یکی از مهم‌ترین موارد برای تسرع روند ترمیم استراحت است. اگرچه، ممکن است فرد وسوسه شود به کار خود ادامه دهد ولی این کار روند ترمیم را طولانی می‌کند. پذیرفتن اینکه استراحت اهمیت دارد به فرد کمک می‌کند تا دوره ریکاوری خود را بهتر برنامه‌ریزی کند. معمولا صرف چند روز برای استراحت کافی است که البته این به آسیب بستگی دارد. اگر درد ادامه پیدا کرد بدون تردید با پزشک تماس بگیرید.

گرما/سرما درمانی   

سرما درمانی             

اثر استفاده از یخ یا گرما این است که باعث افزایش جریان خون و فعالیت متابولیک یا ایجاد بی حسی در محل می‌شوند. استفاده از این نوع درمان ها باعث کاهش درد و اسپاسم مرتبط با آسیب‌های کمر می‌شود. استفاده از یخ و گرما تنها بخشی از برنامه درمانی هستند. حتی اگر علائم فروکش کنند معمولا برای بازگردانی انعطاف‌پذیری و حرکت مفصل، قدرت و تناسب عمومی افراد به ورزش نیاز دارند.

دارو      

دارو             

تسکین درد اغلب علت اصلی مصرف دارو در افراد است چرا که این داروها التهاب ناشی از آسیب را کاهش می‌دهند. اما برخی داروهای بدون نسخه بیش از اینکه مفید باشند صدمه وارد می‌کنند. بسیار مهم است که بدانید چه نوع دارویی را چه موقع مصرف کنیم. از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید. برای مصرف بهترین دارو که مناسب وضعیت شما باشد با پزشک مشورت کنید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

اگر می‌خواهید دوره ریکاوری خود را تسریع کنید یا دچار دردهای عضلانی-اسکلتی هستید که برای درمان نیاز به مداخله دارند فیزیوتراپی انجام دهید. پزشکان متخصص در فیزیوتراپی کمر(ستون فقرات) متخصصانی هستند که با استفاده از تکنیک‌های درمان دستی (فیزیکی) برای بازگرداندن عملکرد طبیعی به مفاصل و عضلات کمر به درمان بیماران می‌پردازند. پزشک سراسر ستون فقرات را معاینه کرده، از کمر فرد با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری کرده و وضعیت قرارگیری بدن را در حالت ایستاده، نشسته و راه‌رفتن آنالیز می‌کند. وی از درمان‌های متنوعی برای کاهش درد و علائم دیگر بهره می‌برد. از شکستگی‌ها گرفته تا موارد تا کبودی و بورسیت فیزیوتراپی می‌تواند به بازگردانی عملکرد بهینه کمر کمک کند. هدف پزشک فیزیوتراپ پیشگیری از کشیدگی‌های ناشی از آسیب یا تحمل بار بیش از حد و همچنین تسریع ریکاوری و برگرداندن فرد به زندگی نرمال است.

ماساژدرمانی       

ماساژدرمانی                 

بیشتر کشیدگی‌های کمر به خوبی به ماساژ بافتی عمیق جواب می‌دهند زیرا باعث کاهش اسپاسم‌های عضلانی، از بین رفتن التهاب، تسکین درد و افزایش آرام‌سازی عضلات می‌شود. قرار یک جلسه ملاقات را با یک پزشک معتبر متبحر در ماساژ بگذارید و با یک جلسه 30 دقیقه‌ای با تمرکز روی عضلات پشتی دردناک شروع کنید. به پزشک اجازه دهید تا هرچه عمیق‌تر بافت‌های کمر را ماساژ دهد. برای مشاهده نتایج بهتر نیاز به جلسات بیشتر یا احتمالا طولانی‌تری است. بنابراین صبور باشید و از توصیه‌های پزشک پیروی کنید.

کایروپراکتیک درمانی              

کایروپراکتیک درمانی                

معمولا،کایروپراکتورها با استفاده از دستکاری ستون فقرات با کمک دست و سایر درمان‌های جایگزین به درمان مشکل کمر می‌پردازند. اساس این نوع درمان این تئوری است که ترازبندی صحیح ساختار عضلانی و اسکلتی بدن به ویژه ستون فقرات بدن را قادر می‌سازد تا خودش را بدون نیاز به جراحی یا مصرف دارو ترمیم کند. دستکاری برای برگرداندن تحرک مفاصلی که به دلیل آسیب بافتی ناشی از یک واقعه تروماتیک مانند افتادن یا فشار ناشی از حرکات تکراری مانند نشستن بدون پشتیبانی صحیح از کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاک‌ویو تراپی          

شاک‌ویو تراپی            

شاک‌ویو تراپی نوعی درمان است که در فیزیوتراپی انجام می‌شود. این روش درمانی مزایای زیادی دارد و سریع و موثر است. شاک‌ویو تراپی باعث کاهش درد شده و قدرت حرکت را بازمی‌گرداند. علاوه بر این، شاک‌ویو تراپی نوعی درمان غیرجراحی است که نیاز به مصرف مسکن ندارد. این روش درمانی به ویژه برای بیمارانی که از درد مزمن رنج می‌برند مفید است در غیر اینصورت باید از داروهای مخدر اپیوئید استفاده کنند که وابستگی شدیدی ایجاد می‌کنند که این خود ممکن است باعث بروز مشکلات دیگری شود.

تحریک الکتریکی یا الکترودرمانی     

       تحریک الکتریکی یا الکترودرمانی      

در الکترودرمانی الکترودهایی روی پوست قرار داده می‌شوند و این الکترودها با هدف کاهش التهاب، کاهش اسپاسم عضلانی و تسکین درد کمر پالس‌های الکتریکی را به نواحی مختلف بدن می‌فرستند.

اولتراسوند             

اولتراسوند        

با استفاده از اولتراسوند، امواج صوتی در قسمت‌های عمقی بافت‌های نرم و مفاصل نفوذ کرده و گرما تولید می‌کنند. درواقع در اولتراسوند درمانی با انجام ماساژ میکرو روی بافت‌های نرم و مفاصل درد کمر، کشیدگی، خشکی و اسپاسم کمر راکاهش داده، جریان خون را  افزایش می‌دهد و به این ترتیب پروسه ترمیم تسریع می‌شود.

پلاسمای غنی از پلاکت

پلاسمای غنی از پلاکت

پلاسمای غنی ازپلاکت یا همان PRP یک راه‎‌حل دائم غیرجراحی برای وضعیت‌هایی همچون آرتروز، رگ به رگ شدگی‌ها و پاره شدگی‌های رباط/تاندون است.  در PRP درمانی با به کارگیری فرآیند ترمیم طبیعی بدن غلظتی از پلاکت‌ها داخل رباط‌های صدمه دیده، تاندون‌ها و مفاصل تزریق می‌شوند و به این ترتیب ترمیم تسریع می‌شود. پلاکت‌ها غنی از فاکتورهای رشد هستند به این معنا که به طور متوسط یک فرد صدمه دیده در عرض 6-4 هفته می‌تواند به زندگی بدون درد خود بازگردد.

جراحی    

جراحی                         

چنانچه رگ به رگ شدگی یا کشیدگی گردن در عرض 12-6 هفته انجام درمان‌های غیرجراحی بهبود پیدا نکرد جراحی به عنوان یک گزینه درمانی مد نظر قرار داده می‌شود. معمولا اختلالاتی که برای درمان نیاز به جراحی دارند شامل گیرافتادگی طناب نخاعی و بدشکلی ساختاری هستند. در حقیقت، عمده بیماران دچار کمردرد با انجام درمان‌های غیرجراحی با موفقیت درمان می‌شوند. کمتر از 5 درصد موارد نیاز به جراحی وجود دارد. اگر جراحی توصیه شود همیشه درباره هدف جراحی و آنچه انتظار می‌رود از نتیجه جراحی حاصل شود از پزشک سوال کنید. از پرسیدن نظر یک پزشک دیگر نترسید. تقریبا همیشه بیمار است که تصمیم می‌گیرد جراحی کمر انجام دهد و تنها در موارد نادر برای درد در قسمت پایینی کمر جراحی فوری انجام می‌شود.

تمرینات و حرکات ورزشی

تمرینات ساده کششی باعث تسکین درد در کسانی می‌شوند که کشیدگی خفیف تا متوسط کمر را تجربه می‌کنند. این حرکات در زیر فهرست شده‌اند:

کشش زانو به سمت قفسه سینه         

کشش زانو به سمت قفسه سینه                         

برای انجام این ورزش:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید به صورتیکه پنجه‌های شما به سمت بالا باشد.
 • به آرامی زانوی چپ خود را خم کنید و پای خود را نزدیک به قفسه سینه خود بکشید.
 • بازوان خود را اطراف ران یا زانوی خود قرار داده و به سمت قفسه سینه بکشید.
 • این موقعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و این حرکت را روی پای دیگر خود تکرار کنید.

هر دو زانو به سمت قفسه سینه        

هر دو زانو به سمت قفسه سینه                          

برای انجام این ورزش:

 • روی پشت بخوابید و در حالیکه کف پایتان در کف زمین قرار دارد زانوان خود را خم کنید.
 • سپس، به آرامی هر دو زانوی خود را تا نزدیک قفسه سینه بالا ببرید و آنها را با دستان خود نگه دارید.
 • زانوان خود را بالا بکشید به طوریکه نزدیک قفسه سینه قرار بگیرند و به مدت 10 ثانیه نگه دارید.
 • مجددا این عمل را تکرار کنید.

کشش عضلات ناحیه مفصل ران            

کشش عضلات ناحیه مفصل ران                  

برای انجام این ورزش

 • در حالیکه ایستاده‌اید پاها را به عرض شانه‌ها باز کنید و پای راست خود را یک گام به عقب ببرید.
 • پای چپ خود را خم کنید و وزن خود را روی پای سمت راست خود بیندازید.
 • درحالیکه پای راست خود را با زاویه 90 درجه خم کرده‌اید بیشتر به سمت جلو خم شوید و به پای راست خود برسید تا زمانی که در عضلات مفصل ران خود احساس کشش کنید.
 • این کار را با پای دیگر تکرار کنید.

کشش گربه/گاو         

کشش گربه         

برای انجام این ورزش:

 • روی چهار دست و پای خود قرار بگیرید به طوریکه دست‌ها مستقیما زیر شانه‌ها و زانو دربه صورت عمود بر لگن قرار گرفته و یک زاویه 90 درجه ایجاد کند.
 • یک بازدم عمیق انجام دهید و همزمان به آرامی در ستون فقرات خود قوس رو به پایین ایجاد کنید.
 • با انجام عمل دم ستون فقرات خود را مانند حالت حمله گربه به سمت بالا ببرید.
 • این حرکت را حدود 10 بار تکرار کنید.

در صورت داشتن سوال در مورد هریک از روش های درمانی فوق کلیک کنید.

ریکاوری 


بیشتر کسانی که از کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر رنج می‌برند با انجام درمان‌های صحیح در عرض چند هفته بهبود پیدا می‌کنند. چنانچه علائم بیشتر طول بکشد درمان اضافی ممکن است لازم باشد و نوع درمان انتخابی با توجه به فرد بیمار متفاوت است. پیشگیری از بروز چنین آسیب‌هایی روی حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و استفاده از مکانیک‌های بدنی خوب در زمان انجام فعالیت متمرکز می‌شود.

چطور از کمردرد، رگ به رگ شدگی و کشیدگی کمر پیشگیری کنیم؟


به منظور پیشگیری از دچار شدن به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر به چند نکته باید توجه داشت:

 • سیگار نکشید
 • غذاهای سالم بخورید
 • در صورت داشتن اضافه وزن، وزن خود را کم کنید.
 • عضلات مرکزی خود را قوی و منعطف نگه دارید. به صورت منظم ورزش کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."