کاستن از عوارض و درد عمل جراحی تعویض مفصل لگن با فیزیوتراپی و ورزش

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن، یک روند جراحی است که در آن غضروف و استخوان مریض مفصل لگن توسط مواد مصنوعی تعویض می‌شود. مفصل طبیعی لگن به شکل یک توپ مانند و جایی است که این توپ در آن قرار می‌گیرد. مفصل حفره ای به شکل یک فنجان است که در لگن خاصره قرار داشته که حفره حقه ای یا کاسه مفصل نامیده می‌شود. استخوان توپ شکل، بالای استخوان ران قرار دارد. توانبخشی‌های فیزیکی بعد از عمل زمانی که عمل تعویض زانو یا لگن داشته باشید، از طرف پزشک توصیه می‌شود.

تعویض کلی لگن عمدتا به دلیل بدتر شدن آرتروز شدید در مفصل لگن است. شایع ترین نوع آرتروز که منجر به تعویض کلی لگن می‌شود، آرتروز دژنراتیو (ساییدگی مفاصل) لگن است. از دیگر شرایطی که منجر به تعویض کلی لگن می‌شود می‌تواند شکستگی استخوان مفصل لگن، آرتروز روماتیسمی و مرگ استخوان لگن (در اثر نوعی اختلال خون رسانی است که منجر به مرگ سلول های استخوانی می‌شود) باشند. برنامه‌های تمرینی معمولی و فیزیوتراپی، بخش‌های کلیدی دوره نقاهت شما پس از عمل جراحی خواهد بود. وقتی عضلات افراد مفصل جدیدتان را تقویت کنید، به عادی شدن فعالیت هایتان بسیار کمک خواهد نمود.

برای توانبخشی و مراقبت‌های بعد از عمل جراحی مفصل لگن با فیزیوتراپی و ورزش نیازمند یک پزشک متخصص در این حوزه می‌باشید. دکتر یزدانی با داشتن مهارت و تخصص در طب فیزیکی و توانبخشی، وضعیت لگن و ران بیماران را بعد از عمل جراحی به صورت اثربخشی بهبود می‌بخشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزو نوبت قبلی با شماره تماس بگیرید.

خطرات جراحی تعویض لگن


خطرات موجود در جراحی تعویض لگن عبارت خواهند بود از:

 • عفونت
 • شکستگی
 • در رفتگی
 • تغییر طول پا
 • انسداد عروق
 • لق شدن مفصل
 • شعیف شدن
 • سفت شدن یا ناپایداری مفصل

توصیه‌های فیزیوتراپی برای ریکاوری پس از جراحی


پس از عمل تعویض لگن، فیزیوتراپ به شما در بازیابی حرکت و قدرت مفصل کمک خواهد نمود. جلسه درمانی اول در بیمارستان و در روز بعد از جراحی آغاز خواهد شد. خیلی زود پس از جراحی، شما قادر خواهید بود که بایستید و درصدی از وزن خود را بر روی لگن تعویض شده قرار دهید. پزشک فیزیوتراپ به شما نحوه قرار دهی لگن جدید در تخت و یا به هنگام حرکت آموزش خواهد داد و به شما راهنمایی هایی از درصد وزنی که باید در مراحل اولیه دوره نقاهت بر روی لگن تعویض شده جدید قرار دهید، خواهد داد. آغاز پیاده روی مناسب، بهترین روش در کمک به لگن خود در بهبود پس از جراحی و ایجاد جریان خون و پیشگیری از ایجاد لخته‌های خونی در رگ‌های پا می‌باشد. ملاحظات مهمی پس از تعویض لگن وجود خواهد داشت که پزشک فیزیوتراپ به منظور کاهش امکان وقوع دررفتگی لگن جدیدتان، به شما خواهد گفت. اگر تعویض لگنتان به شیوه قدیمی صوت گرفته باشد، یعنی برش ایجاد شده در پشت لگن باشد، حرکات خاصی برای پیشگیری از این مساله وجود دارد. حتما با پزشک یا فیزیوتراپتان راجع به موارد احتیاطی صحبت کنید، چرا که ممکن است آنها با تکنیک‌های جراحی مختلف تغییر نماید. با اینکه تعویض لگن از جراحی‌های موفق صورت گرفته است، با این وجود تخصیص وقت از طرف بیمار و فیزیوتراپ کلید دستیابی به عملکرد بهینه و آغاز لذت بردن از زندگی بدون درد خواهد بود.انواع روش های فیزیوتراپی جهت توانبخشی و مراقبت‌های بعد از عمل مفصل لگن عبارتند از:

در صورتی که سوالی در مورد هریک از روش‌های فیزیوتراپی بعد از جراحی لگن دارید در این قسمت کلیک کنید.

استراحت

استراحت

به هنگام استراحت یا خواب در تختخواب، بهتر است که برای 4 تا 6 هفته ابتدایی پس از جراحی تعویض لگن، به سمتی که جراحی نشده بخوابید. حتما بالشی را بین پاها و بالشی دیگر برای محافظات از قوزک و کف پا داشته باشید. اگر بر روی سمت عمل کرده می‌خوابید، به یاد داشته باشید در هفته‌های ابتدایی پس از عمل راحت نبوده و بلافاصله پس از عمل توصیه نمی شود. وقتی به پشت می‌خوابید، حتما باید بالشی را بین پاهایتان نگاه دارید.

دارو

دارو

از پزشکتان راجع به مصرف مکمل‌های پیشنهادی برای پیش از جراحی سوال کنید و از توصیه‌های وی در رابطه با دیگر مکمل هایی که باید مصرف کنید یا از مصرف آن خودداری کنید، پیروی کنید. استفاده از آهن که از خونریزی در طول یا پس از جراحی جلوگیری می‌کند، توصیه می‌شود. ممکن است پزشک توصیه‌های مبتنی بر توقف استفاده از برخی مکمل هایی که ممکن است تداخلی با فرایندهای جراحی یا دوره نقاهت داشته باشد مانند : ویتامین E، کهن دار (یا جینکو)، گلوکزامین / کندروایتین، روغن ماهی، زردچوبه، گیاه دونگ کوئی یا هر گونه دیگری از گیاهان طبیعی یا مکمل هایی که قابلیت رقیق گنندگی خون را دارند، داشته باشد.

یخ درمانی 

یخ درمانی

به منظور کاهش تورم، کبودی و درد پس از جراحی باید از یخ استفاده شود. کیسه یخ به خوبی عمل خواهد نمود. یخ را مستقیما بر روی پوست قرار ندهید؛ از کیسه یخ استفاده کنید یا آن را درون یک حوله نمدار بپیچید. کیسه را درون یک حوله نمدار بپیچید و آن را برای بیست دقیقه روی منطقه مورد نظر قرار دهید. منطقه را هر پنج دقیقه بررسی کنید – پوست باید صورتی باشد . اگر پوست سفید شده بود، کیسه را برداشته تا گوشت دوباره به حالت صورتی در بیاید. یخ گذاری را تکرار کنید، اما مابین هر دو مرتبه 45 دقیقه فاصله بیاندازید.

درمان دستی

درمان دستی

درمان دستی یک رویکرد بالینی در استفاده از تکنیک‌های دستی من جمله دستکاری / جابجایی توسط فرد متخصص یا فیزیوتراپ در تشخیص و درمان بافت های عضلانی نرم یا ساختارهای مفصلی که به منظور کاهش درد پس از جراحی؛ افزایش بازه حرکتی (ROM)؛ کمک به تسکین و آرامش؛ بهبود ترمیم بافت ها و افزایش انعطاف پذیری به کار گرفته می‌شود، است.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یک روش بسیار موثر در کم کردن درد پس از جراحی لگن است. یک ماساژ تراپ متخصص دارای توانایی هایی در ارزیابی موقعیت لگن خاصره شما بوده و می‌تواند تشخیص دهد که کدام عضله نیاز به شل سازی و کدام یک به تقویت از طریق ماساژ برای بهبود وضعیتتان دارد. چند جلسه ماساژدرمانی ابتدایی پس از عمل جراحی تعویض لگن در اکثر موارد با تمرکز بر روی کاهش خشکی عضلات، کش آوردن عضلات و افرایش حرکت لگن خاصره انجام خواهد شد. این روند معمولا اکثر درد و تنش موجود در عضلات را کاهش داده، ولی به منظور دور نگاه داشتن درد، این روند باید تکرار شود.

تحریک اعصاب با استفاده از امواج الکترونیکی عبور کننده از پوست (TENS)

امواج الکترونیکی عبور کننده از پوست

تحریک اعصاب با استفاده از امواج الکترونیکی عبوری از پوست (یا همان الکترودرمانی)  (TENS) یک ابزار پزشکی مخصوص است که به منظور کمک به مدیریت دردهای خفیف و مزمن پس از جراحی تعویض لگن طراحی شده است. این دستگاه امواج الکتریکی، ایمن و کوچکی را با استفاده از الکترودهایی که بر روی پوست و در منطقه ای که درد حس می‌شود، به درون بدن خواهد فرستاد. این امواج با جلوگیری از رسیدن امواج درد به مغز، و ترشح اندورفین طبیعی بدن به منظور کاهش درد، مقدار درد حس شده را کاهش خواهد داد. گزینه بسیار مناسب و بدون دارو در کمک به کنترل درد است.

درمان به وسیله امواج لرزه ای (شاک ویو تراپی)

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی (درمان به وسیله امواج لرزه ای) یک درمان بدون ایجاد جراحت (غیرتهاجمی) است که شامل تولید یک سری جریان‌های امواج صوتی ضربه ای کم انرژی است که مستقیما از طریق پوست بدن بیمار و یک محدوده ژل زده شده به ناحیه ای که درد دارد اعمال می‌شود. این مفهوم و تکنولوژی در اصل از تحقیق که بر قدرت شکنندگی سنگ‌های کیسه صفرا و کلیه توسط امواج لرزه ای متمرکز بود، به دست آمد. در این روش درمانی به مسکن نیاز ندارید. هدف این روش، آزادسازی پاسخ طبیعی بدن برای بهبود، پس از جراحی است. افراد بسیاری از کاهش درد و بهبود حرکتی پس از اولین جلسه درمانی خبر دادند.

فراصوت

فراصوت

درمان به وسیله امواج فراصوت، روشی دیگر با استفاده از انتشار امواج فراصوت از طریق یک دستگاه تولید امواج است. زمانی که موج فراصوت به شکلی کنترل شده ایجاد شود، آثار فیزیولوژیکی بر بدن داشته و دردها را درمان می‌کند. از آثار درمان به وسیله امواج فراصوت می‌توان به افزایش جریان خون و تسکین درد پس از جراحی تعویض لگن، ناشی از گرمایش ایجاد شده و اثر میکروماساژ اشاره نمود.

ورزش‌ها و حرکات اصلاحی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

انجام تمارین درمانی برای بهبود مداوم پس از جراحی تعویض لگن :

زانو بالا را نگه دارید

زانو بالا را نگه دارید

این موارد شامل تمرینات ایستاده ای است که به شما در تقویت لگن کمک خواهد نمود. حتما یک صندلی در مکانی که بتوانید روی آن بنشینید داشته باشید تا زمانیکه خسته شدید یا حس کردید در هر یک از این تمرینات حال افتادن هستید، از آن استفاده کنید. همیشه پیش از آنکه تمرینی را انجام دهید از پزشک راجع به آمادگی برای آن سوال بپرسید :

 • با گرفتن محکم به یک وسیله حمایتی مانند صندلی یا یک نرده مطمئن، بایستید.
 • زانوی خود را خم نموده و تا جایی که برایتان ممکن است آن را به سمت کمرتان بالا بیاورید
 • زانویتان را برای پنج شماره بالا نگاه داشته و سپس به آرامی آن را پایین بیاورید.
 • همین عمل را بر روی پای دیگرتان تکرار نمایید.
 • سپس کل این چرخه را 10 مرتبه و حداقل 3 تا 4 دفعه در روز تکرار کنید.

تمرینات حرکات از طرفین را انجام دهید

تمرینات حرکات از طرفین را انجام دهید

تمرینات حرکات جانبی پاها به بازه حرکتی طرفین کمک خواهد نمود.

 • زمانی که جسم سختی را برای پشتیبانی گرفتید، بایستید.
 • پایتان را چند اینچ از زمین به سمت کنار بلند کنید، پشت و بدنتان را صاف نگاه دارید.
 • چند ثانیه بشمارید و به آرامی پایتان را برگردانید
 • همین تمرین را با پای دیگر تکرار کنید
 • 10 تکرار برای هر پا و به تعداد حداقل سه تا چهار بار در روز داشته باشید.

تمرینات ورزشی برای لگن انجام دهید

تمرینات ورزشی برای لگن انجام دهید

تمرینات لگن می‌تواند بر روی بازه حرکتی پا و لگن به پشت تاثیر بگذارد.

 • با گرفتن جسمی محکم و سخت برای پشتیبانی مثل دیوار یا صندلی بایستید.
 • پاهایتان را به فاصله چند فوتی به پشت از زمین بلند کنید و پشت و بدنتان را صاف نگه دارید.
 • همین تمرین را بر روی پای دیگرتان نیز تکرار کنید.
 • 10 تکرار از این تمرین را روی هر پا و حداقل سه تا چهار بار در روز داشته باشید.

پیاده روی

پس از عمل جراحی و با توجه به شرایطتان به واکر یا عصای زیر بغلی نیاز پیدا خواهید نمود که کار درمان یا فیزیوتراپ‌تان آن را فراهم خواهد نمود. حتما تا زمانی که کار درمان یا تراپیست‌تان توصیه به استفاده از عصا را نداده، از واکر یا عصای زیربغلی استفاده نمایید. پزشکتان تصمیم خواهد گرفت که چه مقدار وزن باید روز پای جراحی شده وارد نمایید. در اکثر موارد شما می‌توانید 100 درصد وزن خود را بر روی پای جراحی شده وارد کنید مگر اینکه اتفاق دیگری بیافتد. متخصص کاردرمانی یا فیزیوتراپتان به شما نحوه درست استفاده از واکر یا عصای زیربغلی را آموزش خواهد داد و به شما کمک خواهد نمود تا تجهیزات مناسب برای استفاده در خانه را بخرید. کیسه یا سبد متصل به واکر به شما امکان جابجایی موارد کوچک به هنگام پیاده روی را فراهم خواهد نمود. در حالیکه فیزیوتراپی به بیمار در آموزش استفاده صحیح از واکر یا عصای زیربغلی کمک خواهد نمود، با این وجود بهبود فرد به اختصاص زمان به درمان یا تمرینات پس از جراحی وابسته است.

سایر نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی مفصل لگن


رژیم غذایی پس از تعویض لگن

رژیم غذایی پس از تعویض لگن

در دوره نقاهت پس از عمل باید غذاهای مناسبی بخورید. در ابتدا که پس از عمل به خانه برمی گردید بهتر است از غذاهای آبکی و سوپ استفاده کنید. پس از یک یا دو روز می‌توانید مقادیر اندکی از غذاهای عادی را بخورید و تعداد دفعات آن را نیز بیشتر کنید.

 • جراحی می‌تواند منجر به یبوست شود، بنابراین از مقادیر بسیار زیادی از فیبر برای پیشگیری از آن استفاده نمایید.
 • همچنین باید مقادیر زیادی آب، که به شما در آبرسانی به بافت ها و جلوگیری از یبوست کمک خواهد نمود، بنوشید.

چگونه پس از عمل تعویض لگن حمام کنیم ؟

چگونه پس از عمل تعویض لگن حمام کنیم

به یاد داشته باشید که توصیه می‌شود تا سه یا چهار روز پس از جراحی حمام نکنید. این مساله به منظور جلوگیری از خیس شدن پانسمان و زخم است. پزشک به شما زمان دوش گرفتن پس از جراحی را خواهد گفت.

 • در این مدت بالا تنه خود را با صابون و آب و طبق روال معمول بشویید. از پزشک خود در این رابطه سوال بپرسید.
 • از یک اسفنج با دسته بلند برای پاک نمودن پاها و انگشتانتان استفاده نمایید. سپس از اسفنج برای تمیز نمودن مابقی بدن استفاده نمایید. در زمان حمام کردن می‌توانید دو سه بار از روی صندلی بلند شوید، ولی مطمئن باشید که پیش از بلند شدن کاملا دستهایتان را با حوله خشک کرده باشید و یک میله عمودی را برای تحمل وزنتان گرفته و بایستید.
 • مقداری حوله‌های تمیز را درون حمام نگاه دارید. می‌توانید آنها را در قفسه‌های پایینی یا نقطه ای که در فاصله کمی برای دستیابی است قرار داده تا بتوانید بدون بلند شدن برای گشتن به دنبال آنها، خود را به سادگی خشک کنید.
 • صابون، شامپو و اسفنج حمام را در فاصله اندکی تا صندلی حمام قرار دهید تا مجبور نباشید خود را پس از عمل برای رسیدن به آنها، خسته کنید. اگر ممکن است از صابون مایع به جای صابون قالبی استفاده کنید. به سادگی ممکن است قالب صابون از دستتان به صورت تصادفی بیافتد که شما را مجبور خواهد کرد که دوباره خم شوید تا آن را بردارید؛ استفاده از صابون مایع ساده تر است.
 • از آنجاییکه پس از عمل، کاری به جز خوب شدن ندارید بنابراین تعریق زیادی نخواهید داشت و فقط سعی کنید آرام باشید و بر استراحت تمرکز کنید.

چطور پس از عمل تعویض لگن، رانندگی کنیم؟

توصیه می‌شودکه تا 8 هفته بعد از جراحی، رانندگی نکنید. می‌توانید تقریبا سه هفته پس از بازگشت به خانه (به عنوان مسافر) سوار ماشین شوید، ولی از نشستن درون خوردوهای ورزشی که دارای صندلی سطلی و قوس دار هستند – با توجه به ارتفاع پایینشان – خودداری کنید. برای سوار و پیاده شدن به ماشین، آن را چند فوت دورتر از جدول پارک کنید.

 • در خیابان بایستید و پشت خود را به ماشین کرده و داخل آن بنشینید.
 • به آرامی روی صندلی بلغزید و شاهایتان را راست نگاه دارید و به جلو خم نکنید.
 • با چرخاندن پاهایتان به سمت جلوی صندلی وارد خودرو شوید.
 • پاهایتان را صاف نگاه دارید .

سوالات متداول


این بستگی به شغل شما دارد ولی معمولا می‌توان 6 تا 12 هفته پس از عمل به کار بازگشت.

اگر برقراری رابطه جنسی پیش از این به دلیل وجود درد سخت بود، پس از جراحی پیشرفت چشمگیری در زندگی جنسی خود احساس خواهید نمود. می‌توانید از توصیه پزشک برای زمان مناسب برای برقراری دوباره رابطه جنسی استفاده نمایید. اگر مراقب باشید، 6 تا 8 هفته پس از جراحی، قادر به برقراری رابطه جنسی خواهید بود. از برقراری رابطه جنسی شدید یا پوزیشن‌های سخت خودداری کنید.

می توانید به فعالیت های قابل تحملی مانند : پیاده روی، باغبانی، بازی گلف و پیاده روی‌های سریع ملایم بازگردید. از بهتری فعالیت ها در کمک به حرکت و تقویت عضلات عبارتند از شنا و استفاده از دوچرخه ثابت. از دیگر فعالیت هایی که معمولا می‌توان از آن لذت برد عبارتند از دستگاه های تناسب اندام مانند اسکی واره یا دستگاه پله نوردی. باید از فعالیت های با اثرات بالا مانند دویدن، پریدن و فعالیت های ورزشی در فضای باز و همچنین تک نفره مانند تنیس و اسکواش و راکتبال خودداری شود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."