ماساژ درمانی برای تسریع روند بهبود آسیب دیدگی ماهیچه و تاندون

ماساژ درمانیماساژ درمانی به دستکاری کردن عضلات، تاندون، و سایر بافت‌های نرم بدن گفته می‌شود. پزشکان آموزش دیده و با تجربه از روش‌های درمانی دستی مانند مالش دادن، ضربه زدن، و حرکت دادن سایر نقاط بدن بر ای رفع یک مشکل خاص استفاده می‌کنند. پزشکان از فشار عمیق تا خفیف برای ماساژ استفاده می‌کنند. روش‌های مختلفی بر ای ماساژ وجود دارد که به درمان نیازهای مختلف افراد و ایجاد نتایج مثبت کمک می‌کنند.

ماساژ درمانی می‌تواند به رفع گرفتگی و درد مزمن عضلات، بهبود گردش خون، افزایش انعطاف پذیری عضله، کاهش فشار و خستگی جسمانی و ذهنی، تسریع فرایند بهبود آسیب دیدگی عضلانی، بهبود وضعیت بدن، و کاهش فشار خون کمک کند. ماساژ درمانی می‌تواند به بهبود خواب، بهبود تمرکز، کاهش عصبانیت و ایجاد احساس سلامتی عمومی کمک نماید.

اگر شما عزیزان از هر گونه آسیب ورزشی یا مشکلات اسکلتی عضلانی رنج می برید می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر یزدانی تحت نظر ایشان از بهترین شیوه های درمان از جمله ماساژ درمانی برای بهبود بیماری تان بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های تماس حاصل فرمایید.

اگر شما عزیزان از هر گونه آسیب ورزشی یا مشکلات اسکلتی عضلانی رنج می برید می توانید با مراجعه به کلینیک از بهترین شیوه های درمان از جمله ماساژ درمانی برای بهبود بیماری تان بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های تماس حاصل فرمایید.

انواع ماساژ درمانی


ماساژ درمانی تنوع بسیار زیادی دارد ولی در اینجا به تعدادی از مهم ترین روش های این شیوه درمانی پرداخته می شود:

 

ماساژ ورزشی


ماساژ ورزشیاز این نوع ماساژ برای افزایش انعطاف پذیری و پیشگیری از بروز آسیب دیدگی استفاده می‌شود. ماساژ ورزشی به بافت همبند و ساختار عضلات عمیق بدن تمرکز دارد. در این نوع ماساژ از ضربات عمیق و فشاری به کمک انگشتان استفاده می‌شود. این ماساژ برای درمان نقاط آسیب دیده حاصل از فعالیت‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدیهدف از انجام ماساژ سوئدی دفع مواد سمی تجمع یافته در تارهای عضلانی است . این امر باعث می‌شود که گردش خون 4 برابر بیشتر از حالت طبیعی باشد. در نتیجه جریان خون باعث انتقال اکسیژن تازه به درون عضلات و افزایش سطح انرژی بدن است.

ماساژ بافت اسکار حاصل از سوختگی

ماساژ بافت اسکارهمانگونه که از نام این ماساژ مشخص است ،به تسریع بهبود قربانیان سوختگی و کنترل بافت اسکار کمک می‌کند. تعداد زیادی از پزشکان از ماساژ بافت اسکار به عنوان بخشی از طرح درمان بیماران خود استفاده می‌کنند این نوع ماساژ یک روش سودمند برای بهبود و احیای مجدد پوست است.

ماساژ توانبخشی

ماساژ توانبخشیاین نوع ماساژ با هدف کمک به بهبود بافت آسیب دیده و بهبود دامنه حرکات بدن طراحی شده است. هدف از انجام ماساژ توانبخشی به دست آوردن مجدد توان عضلات است. ماساژ توانبخشی انواع مختلفی دارد که عبارتند از : آزادسازی فعال، آزادسازی میوفاسیال، و درمان عصبی عضلانی، این روش‌های درمانی بر محل اصلی اسپاسم و گرفتگی عضلات بدن و درمان آنها تمرکز دارند.

ماساژ عمقی بافت

ماساژ عمقی بافتماساژ عمقی بافت با اکثر ماساژهای بدن تفاوت دارد زیرا در این روش عضلات به صورت عمیق ماساژ داده می‌شوند. که این امر باعث افزایش جریان خون، تسریع فرایند بهبود، بهبود دامنه حرکات بدن، و رفع دردهای مزمن می‌شود. قبل از ماساژ از بیمار در خصوص دردی که احساس می‌کند و انتظارات او از ماساژ درمانی سوال می‌شود. ماساژ عمقی بافت به رفع چسبندگی عضلات و گرفتگی شدید بافت عضلات کمک می‌کند. ممکن است بیمار در حین درمان درد کمی را احساس کند، اما پزشک از او می‌خواهد در خصوص آنچه در طول درمان احساس می‌کند به او اطلاع دهد. روز بعد درد  بیمار تسکین خواهد یافت.

ماساژ لنفاتیک

ماساژ لنفاتیکهدف از ماساژ لنفاتیک کاهش تورم عضلات و افزایش جریان خون برای بهبود عملکرد سیستم لنفاوی بدن است. هدف از انجام این نوع ماساژ دفع مواد سمی از مایعات بدن است تا از ورود آنها به جریان خون پیشگیری شود. تورم و مسمومیت خونی زمانی رخ می‌دهد که سیستم لنفاوی به خوبی کار نکند.

ماساژ میوفاسیال

ماساژ میوفاسیالماساژ میوفاسیال به ماساژ بافت نرم برای درمان درد ناتوانی حرکتی عضلاتی گفته می‌شود. این نوع ماساژ شامل فشار دادن خفیف نقاطی است که دارای محدودیت‌های بافت همبند میوفاسیال است. هنگامی که این عضلات شل شدند میزان تخلیه‌ی مایع لنف و تخلیه‌ی وریدی افزایش خواهد یافت. این روش یک روش درمانی عالی برای تسکین درد، بهبود دامنه حرکات بدن، و بهبود اختلال روان تنی است.

ماساژ مخصوص دوران بارداری

ماساژ مخصوص دوران بارداری1ماساژ درمانی بارداری یک ماساژ ملایم است تا از آسیب دیدگی مادر یا جنین پیشگیری شود در این نوع ماساژ بیشتر بر نقاطی از بدن متمرکز می‌شود که در دوران بارداری بیشتر درگیر می‌شوند. و شامل پا و کمر هستند. پزشکان توصیه می‌کندد که زنان باردار از ماساژ درمانی در طول سه ماه اول بارداری خود داری کنند. ماساژ درمانی در دوران بارداری باعث کاهش استرس و تنش مادر و بهبود دردهای مربوط به این دوران خواهد شد.

ماساژ آرام سازی بدن

ماساژ آرام سازی بدنهمانگونه که از عنوان این قسمت مشخص است، این نوع ماساژ به آرام سازی بدن کمک می‌کند. معمولا این نوع ماساژ در یک اتاق آرام که شمع روشن است و از روغن‌های معطر استفاده می‌شود، انجام خواهد شد. این ماساژ یک تجربه منحصر به فرد است. در طول ماساژ پزشک به آرامی به ماساژ نقاط فوقانی بافت عضلانی می‌پردازد تا بیشترین سطح آرام سازی را برای بیمار فراهم کند. این نوع ماساژ به آرامی انجام می‌شود.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندیماساژ تایلندی شامل حرکات کششی مختلف است که به آرام سازی عمقی بافت کمک می‌کند. معمولا از بیمار خواسته می‌شود که از لباس راحت استفاده کند که هنگام انجام این نوع ماساژ بیشترین سطح حرکت ایجاد شود. ماساژ تایلندی علاوه بر آرام سازی بدن به طرز قابل توجهی باعث تحریک بدن برای دفع مواد زائد خواهد شد.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ در این ماساژ از سنگ رودخانه که داغ شده است استفاده می‌شود و روی نقاط خاصی از بدن قرار داده می‌شود. تا جریان خون افزایش یابد و عضلات شل شوند. استفاده از این روش در کنار ماساژ دستی یک روش عالی برای آرام سازی بدن و تسکین درد است.

ماساژ جوان

ماساژ جواناین نوع ماساژ برای کودکان در سنین مختلف مناسب است. و علاوه بر آرام سازی کودک به تقویت سیستم ایمنی و کاهش استرس او کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که این ماساژ باعث بهبود تمرکز و انجام بهتر تکالیف مدرسه می‌شود به این ترتیب یک انتخاب عالی برای کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی – بیش فعالی است.

تخت ماساژ حرارتی میگان

تخت ماساژ حرارتی میگانتخت ماساژ حرارتی میگان از فناوری شرقی و غربی برای ارائه یک ماساژ منحصر به فرد و متفاوت استفاده می‌کند. در طراحی این تخت از مکانیسم اثر طب سوزنی، طب فشاری، گرما درمانی، درمان دستی و ماساژ درمانی استفاده شده است. سیستم ماساژ حرارتی میگان به بهبود وضعیت کلی سلامت، آرام سازی بدن و تعادل کمک می‌کند.

مزایای استفاده از ماساژ درمانی چیست؟


برخی از مهم‌ترین مزایای ماساژ درمانی عبارتند از:

تاثیر فیزیکی

مزایای فیزیکی ماساژ درمانی عبارتند از :

 • تسکین درد
 • متعادل کردن سیستم عصبی، رفع استرس و کمک به آرام سازی بدن
 • کاهش گرفتگی و اسپاسم عضلانی که باعث می‌شود بیمار بتواند به راحتی به انجام امور روزمره خود بپردازد.
 • تسریع فرایند بهبود کشیدگی عضلات و پیچ خوردگی رباط
 • بهبود انعطاف پذیری مفصل و دامنه حرکات بدن به بیمار برای انجام کارهای روزمره کمک می‌کند.
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • تسریع بهبودی پس از جراحی یا آسیب دیدگی بدن، کاهش درد و تورم، کاهش بافت اسکار اضافی
 • بهبود تنفس عمیق و راحت، بهبود وضعیت عمومی سلامت و ارسال اکسیژن کافی به نقاط مختلف بدن
 • بهبود جریان خون و حرکات مایعات لنف، تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود سلامت و تغذیه‌ی مناسب پوست و حفظ شادابی آن
 • بهبود وضعیت بدن، توزیع مناسب وزن به مفاصل بدن که به بهبود حرکات و حالت بدن کمک می‌کند.

تاثیر ذهنی

مزایای ذهنی ماساژ درمانی عبارتند از:

 • آرام سازی ذهن و تحریک حالت هوشیاری آن
 • رفع استرس ذهنی بهبود توانایی بدن برای تفکر خلاقانه و نقادانه
 • تقویت میزان آگاهی ذهنی و تشویق ارتباط بدن و ذهن
 • بهبود توانایی ذهن برای نشان دادن سیگنال‌های دریافتی و ارائه پاسخ مناسب

تاثیر روحی

مزایای عاطفی ماساژ درمانی عبارتند از :

 • کاهش عصبانیت
 • رفع افسردگی
 • احیا کردن مشغولیت ذهنی
 • آرامش و تسلی خاطر یافتن در شرایط نامطلوب اجتماعی
 • افزایش حس رفاه و سعادت
 • پیشرفت کردن و کسب آرامش، دریافت منابع عاطفی مناسب برای مراقبت از خود توسط متخصص ماساژ درمانی ارائه می‌شود.

ماساژ درمانی به درمان چه بیماری‌هایی کمک خواهد کرد؟


اگرچه ماساژ درمانی بر تسکین دردهای مزمن تمرکز دارد، پزشکان از این روش درمان افرادی استفاده می‌کنند که به علت کار یا ورزش دچار آسیب دیدگی حاد یا نیمه حاد شده اند. به علاوه پزشکان از ماساژ درمانی به عنوان بخشی از فرایند درمان بیماران استفاده می‌کنند زیرا ماساژ به کاهش استرس و بهبود سلامت آنها کمک می‌کند. ماساژ درمانی یک روش سودمند برای درمان اختلالات زیر است اما فقط به این موارد محدود نیست.

 

آسم

سندرم فاست قفل شده

بیماری پارکینسون

آسیب‌های حاصل از تمرینات ورزشی

فیبرومیالژی

صافی کف پا

آرتروز

فیبروز و فیبروزیت

چسبندگی آرنگ کف پا

برونشیت

انواع شکستگی استخوان

فلج اطفال و سندرم پس از فلج اطفال

بیماری بورگر

سندروم شانه یخ زده

ناهنجاری‌های ساختاری بدن

بورسیت

نقرس

بیماری رینود

سندرم تونل کارپال

سردرد

بافت اسکار

فلج مغزی

فلج نیمه بدن

سیاتیک

سندرم خنثی مزمن

دیسک کمر

اسکولیوز

درد مزمن

کوتاه شدن طناب ایلیوتیبیال

فلج اسپاسمی

یبوست

سندرم گیر افتادگی شانه

جراحات حاصل از فعالیت ورزشی

کوتاه شدن نقاط مختلف بدن

بی خوابی

کشیدگی عضلات

کبودی و کوفتگی

آسیب دیدگی زائد

پیچ خوردگی عضلات

گرفتگی عضلات

درد پایین کمر

اختلالات مرتبط با استرس و تنش

بیماری تحلیل برنده دیسک

میگرن

اختلالات هاضمه

بیماری ام اس

لوپوس اریتماتوز سیستمیک

در رفتگی استخوان

اسپاسم درگیری عضلانی

سندروم تنگی فضای قفسه سینه

انقباض دوپوتیرون

دیستروفی عضلانی

تاندونیت

دیسمنوره

نوروالژی/نوریتیس

التهاب تاندون و غلاف آن

روم

پوکی استخوان

ناهنجاری مفصل گیجگاهی فکی

آمفیزم

استئوآرتریت

واریس سیاهرگ

سندروم گیر افتادگی و فشردگی عضله

فلج

جابجایی مهره گردن

معمولا پس از چند مدت بیمار می‌تواند شاهد نتایج حاصل از ماساژ باشد؟


معمولا در ابتدای درمان نتایج حاصل از ماساژ قابل مشاهده خواهد بود. میزان تسکین درد در برخی از بیماران غیر قابل باور است. و فقط پس از یک جلسه درمان سطح کیفیت زندگی آنها را بالا خواهد برد . اما معمولا بیماران ادعا می‌کنند که پس از سه یا چهار جلسه شاهد نتایج مثبت ماساژ درمانی، کاهش محدودیت درد جسمانی ، کاهش علائم استرس ، بهبود عملکرد بدن خود بوده اند. عوامل متعددی در تعیین میزان سرعت حصول نتایج حاصل از درمان نقش دارند نقش دارند که عبارتند از شدت آسیب دیدگی یا پیشرفت بیماری ، وضعیت عمومی سلامت بیمار در شروع درمان، اتفاقات پیش بینی نشده زندگی، می‌توانند بیمار را تحت تاثیر قرار دهند. تغییر یا قطع کردن دوره درمان پس از شروع طرح درمان ، عدم رضایت بیمار از برنامه ای که پزشک برای او طراحی کرده است.

سوالات متداول


جلسه ماساژ درمانیبرخی از سوالات رایج راجع به ماساژ درمانی عبارتند از:

جلسه ماساژ درمانی چه قدر طول می‌کشد؟

معمولا هر جلسه یک ساعت طول می‌کشد. اما گاهی اوقات ممکن است هر جلسه حدود 45 دقیقه، یک ساعت، یک ساعت و ربع یا یک ساعت و نیم طول بکشد. طولانی بودن زمان جلسات به پزشک اجازه می‌دهد، به طور کامل به رفع مشکلات بافت بپردازد و بدن بیمار زمان بیشتری برای آرام سازی در اختیار خواهد داشت. در صورتی که جلسه درمانی کوتاه باشد پزشک فقط بر یک نقطه خاص تمرکز می‌کند. پزشک در هر جلسه صرف نظر از زمان مختص شده به ارائه تمرینات ورزشی و نکات مرتبط می‌پردازد در هر جلسه درمانی پزشک به ارزیابی بیمار، انجام درمان دستی، و ارائه نکات مرتبط به مراقبت از بدن می‌پردازد.

فرایند انجام ماساژ چقدر است؟

هزینه مختص شده برای انجام ماساژ درمانی شامل مرحله است :

 • مدیریت
 • ارزیابی
 • درمان
 • آموزش به بیمار

در اولین جلسه درمان چه اتفاقی می‌افتد ؟

در اولین جلسه پیشینه پزشکی بیمار بررسی می‌شود. پس پزشک و بیمار حدود 10 دقیقه در مورد علائم فعلی بیمار و هدف از انجام جلسات ماساژ درمانی صحبت می‌کنند. ممکن است برخی از سوالاتی که پزشک از بیمار می‌پرسد ارتباطی به ماساژ نداشته باشد اما از آنجایی که بدن دارای یک ساختار بسیار پیچیده است برخی از موارد غیر مرتبط به علت علائم بیمار ربط دارند. وظیفه پزشک ارزیابی بیمار و بررسی قطعات معما است تا بتواند به بهترین نحو ممکن یک طرح درمانی جامع را ارائه دهد. پزشک موظف است که در برخی شرایط خاص طرح درمانی را تغییر دهد بنابر این اطلاع یافتن از وضعیت سلامت بیمار اهمیت به سزایی دارد. پزشک در بخش مشاوره وضعیت بدن و کیفیت حرکات بدن را ارزیابی می‌کند. و تست‌های مخصوص را برای تشخیص علت اصلی درد انجام می‎‌دهد. بیمار باید سوالات خود در خصوص طرح درمان مشخص شده را به راحتی از پزشک بپرسد.

آیا بیمار باید برای ماساژ درمانی لباس خود را عوض کند؟

پزشک بر اساس نوع روش انتخاب شده برای درمان ، لزوم تعویض یا عدم تعویض لباس را مشخص خواهد کرد.

بیمار باید در جلسات ماساژ درمانی چکار کند ؟

بیمار باید کاملا آرام باشد. پزشک از بیمار می‌خواهد که روی یک میز راحت و ثابت دراز بکشد و کاملا آرامش داشته باشد. تمرکز کردن بر تنفس و نفس عمیق کشیدن در طول درمان اهمیت زیادی دارد زیرا این امر به آرام سازی بدن و ارسال اکسیژن کافی به بافت‌های بدن کمک خواهد کرد. تعداد زیادی از افراد در طول جلسات درمانی چشم خود را می‌بندند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند با پزشک صحبت کنند. بیمار می‌تواند از هر آنچه باعث آرام شدن او می‌شود استفاده کند و سوالات خود را به راحتی از پزشک بپرسند.

در جلسات ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

معمولا روش‌های مختلف ماساژ درمانی به بهبود وضعیت بافت‌های بدن کمک می‌کنند. تنفس آرام و عمیق و شل شدن عضلات یک پاسخ طبیعی به ماساژ درمانی است. ممکن است در ماساژ دادن نقاط دردناک باعث ناراحتی بیمار شود که این امر پس از چند دقیقه بهبود خواهد یافت متخصص ماساژ درمانی در خصوص روش‌های مختلف ماساژ تخصص دارد و نهایت سعی خود را برای کاهش درد و بهبود حال بیمار می‌کند. بیمار باید در صورت احساس درد به پزشک اطلاع دهد تا پزشک روش مورد استفاده را بر اساس شرایط بیمار تغییر دهد. افرادی که مدت زیادی درد شدیدی را تحمل کرده باشند نمی‌توانند به راحتی این مساله را تشخیص دهند، بنابر این پزشک از آنها می‌خواهد به دقت به بدن خود توجه کنند و هرگونه تغییر ایجاد شده را به او اطلاع دهند. بهترین و موثرترین روش ماساژ به نفع عکس العمل طبیعی بدن کار می‌کند و ضرری به بدن نمی‌رساند.

پس از ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ خواهد داد و بیمار باید انتظار چه چیزی را بکشد؟

ماساژ درمانی باعث آرامش بدن می‌شود. و سیستم‌های مختلف آن را تحت تاثیر قرار دارد. بهتر است بیمار بعد از پایان ماساژ کمی روی صندلی مخصوص استراحت کند. پس از اتمام جلسه ماساژ اکثر افراد احساس آرامش بسیار زیادی خواهند کرد. تعداد زیادی از آنها ادعا می‌کنند که درد آنها که طی چندین ماه کار و فعالیت مکرر ایجاد شده ، تسکین یافته است. پس از آنکه احساس اولیه از بین رفت. بیمار شاهد افزایش سطح انرژی، آگاهی ذهنی و بازدهی بیشتر خواهد بود که می‌تواند چندین روز طول بکشد. از آنجایی که در هنگام ماساژ مواد سمی از بافت جدا می‌شوند. به بیمار توصیه می‌شود که پس از ماساژ مقدار زیادی آب بنوشد. ممکن است بیمار پس از ماساژ به مدت یک دو روز دچار کوفتگی شوند که این حالت شبیه خستگی حاصل از کار کردن است. این فرایند یک واکنش طبیعی نسبت به افزایش جریان خون و دفع مواد سمی است. بیمار در روزهای آتی شاهد تغییرات قابل توجه خواهد بود که برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • تسکین درد – کاهش شدت و دوره درد در نقاط مختلف بدن
 • تسهیل حرکت در هنگام راه رفتن و پیاده روی و انجام امور روزمره
 • بهبود وضعیت خواب
 • رفع مشکل یبوست و سایر مشکلات هاضمه
 • کاهش استرس، عصبانیت و تحریک پذیری
 • افزایش سطح انرژی بدن
 • و سایر موارد

در ماساژ درمانی همانند ورزش کردن، مزایای آن در جلسات و مراجعات منظم حاصل خواهد شد. با بهبود وضعیت آگاهی ذهن، بیمار متوجه می‌شود که در هر جلسه وضعیت سلامت عمومی و آرام سازی عمیق بدن او بهبود یافته است.

آیا افرادی که به یک بیمار خاص مبتلا هستند می‌توانند از ماساژ درمانی بهره بگیرند؟

پاسخ این سوال منفی است به همین دلیل پزشک قبل از شروع جلسات ماساژ درمانی از بیمار در خصوص وضعیت عمومی سلامت بدن او سوال می‌پرسد. اطلاع دادن به پزشک در خصوص بیماری یا اختلالات احتمالی اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که بیمار تحت نظر پزشک قرار دارد باید از او نامه کتبی برای ماساژ درمانی دریافت کند و به متخصص ماساژ درمانی ارائه دهد. به این ترتیب بر اساس نوع بیماری فرد، دریافت مجوز از پزشک معالج ضروری است.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.