شاک ویوتراپی برای توانبخشی با تحریک کلاژن،بهبود بافت و رشد سول ها

شاک ویو تراپیدر شاک‌ویو تراپی از دستگاهی استفاده می‌شود که موج صوتی را به بافت‌های آسیب دیده برخورد می‌دهد. به کمک این دستگاه دستی میزان درد کمتر می‌شود و  بدن برای پاسخ به درمان برانگیخته می‌شود. شاک‌ویو تراپی در ایتدا برای کمک به حذف سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گرفت. شاک‌ویو تراپی عمدتا برای درمان جراحت تاندون‌ها مانند آشیل، ماهیچه سرینی(بورسیت ترانکانتریک) و تاندون زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاک ویو تراپی همچنین برای بهبود خار پاشنه، و تاندون آشیل استفاده می‌شود. شاک‌ویو تراپی در صورتی که با سایر درمان‌ها مانند ماساژ برای قوی‌تر و نرم‌تر کردن ماهیچه‌ها همراه باشد تاثیر بسیار بیشتری دارد.

شاک‌ویو تراپی یکی از روش‌های درمانی است که به صورت وسیع مورد تحقیق قرار گرفته است که در کلینیک‌های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افزایش تحقیقات علمی که هر ساله به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود تعداد زیادی از این تحقیقات اثر بخشی شاک‌ویو تراپی را تایید می‌کنند که نرخ موفقیت درمان را تا 90 درصد افزایش می‌دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد شاک ویو تراپی در فیزیوتراپی و توانبخشی انواع بیماری ها یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

شاک ویو تراپی چیست؟


منظور از شاک‌ویو تراپی، موج‌های فشاری مکانیکی است که در داخل بدن گسترش می‌یابد. در طول دو دهه اخیر این روش یک روش استاندارد برای درمان سنگ کلیه و سنگ مجاری ادرار است. شاک‌ویو موج‌های صوتی هستند که دارای انرژی بسیار بالایی هستند مانند فرآیند‌های انفجاری مانند رعد و برق و انفجار صوتی، شاک‌ویو با موج‌های التراسونیک متفاوت است اما دارای دامنه فشاری بسیار بالایی است. بعلاوه التراسونیک معمولا شامل نوسانات متناوبی است در حالی که شاک ویو یک موج است.

کاربرد شاک ویو تراپی


کاربرد شاک ویو تراپیدر طول زمان ثابت شده که  موج‌های صوتی یک درمان موثر و غیر تهاجمی برای درمان مشکلات اسکلتی و ماهیچه ای شامل: بیماری آرنج تنیس بازان، خار پاشنه، نقطه ماشه ای یا تریگر پوینت و انواع مختلف تاندون و سایر نشانه ها است. شاک‌ویو تراپی به صورت مکرر در فیزیوتراپی و ارتوپدی و ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای شاک ویو تراپی به صورت زیر می باشد.

کاربرد در فیزیوتراپی بیشتر مربوط به درمان مشکلات ماهیچه ای و تاندون‌ ها، درد کمر و گردن و نقطه ماهیچه‌ای است. در مقایسه با دستورالعمل‌های معمولی و درمان با ابزار‌ها، شاک‌ویو تراپی بسیار موثر است و طول فرآیند درمان را کم می‌کند و نتیجه بهتری را ایجاد می‌کند. بیشتر علائم مشترک شامل:

 • درد شانه
 • آرنج تنیس بازان
 • درد پایین کمر 
 • درد تاندون آشیل
 • تاندون زانو
 • نقطه ماشه‌ای یا تریگر پوینت

کاربرد ارتوپدی شاک ویو بیشتر متمرکز بر درمان سخت شدگی، تومور خوش خیم استخوان، انواع تاندون‌ها و شکستگی است. در بسیاری از موارد که عمل جراحی اجتناب ناپذیر است شاک‌ویو تراپی نیز همراه با فرآیند درمان انجام می‌شود. بیشتر تشخیص‌ها شامل:

 • یخ زدگی شانه
 • خار پاشنه
 • تغییرات آرتروز – علائم ثانویه
 • تاندون آشیل
 • آرنج تنیس بازان

شاک‌ویو تراپی معمولا برای مشکلات ورزشی و برای درمان بافت‌های نرم و تاثیر احیا کنندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین مدت زمان ریکاوری به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. علائم مشترک شامل:

 • ورم مفاصل
 • درمان اعوجاج مفاصل
 • درد کشاله ران
 • درد لگن 
 • درد پایین کمر
 • تاندون آشیل

عکس العمل بین بافت و شاک‌ویو در طول درمان چگونه است؟


عکس العمل بین بافت و شاک‌ویودستگاه شاک ویو حین تراپی به صورت زیر کار می کند.

سرعت بخشیدن به ترمیم بافت و رشد سلول

جریان خون مغذی برای آغاز و دوام فرآیند درمان بافت‌های آسیب دیده ضروری است. موج‌های صوتی یک پارگی بسیار کوچک  در حد میکرو روی تاندون و استخوان ایجاد می‌کند و به شدت شاخص‌های رشد مانند eNOS, VEGF, PCNA ,BMP  را افزایش می‌دهد. این دو فرآیند باعث تحریک رشد و ساختن مویرگ‌های جدید می‌شود. رگ‌های خونی جدید باعث افزایش دخیره خون و درنتیجه هم در استخوان و هم در بافت فرآیند درمان سریع‌تر خواهد شد.

از بین بردن تورم مزمن 

تورم مزمن زمانی رخ می‌دهد که پاسخ به تورم به صورت کامل متوقف نشده است. تورم باعث  خرابی اطراف بافت سالم و ایجاد درد می شود. فعالیت سلول‌های ماست که در فرآیند تورم دخیل هستند با انجام شاک‌ویو تراپی افزایش می‌یابد. فعالیت سلول‌های ماست همراه با ترکیب کموکین و سیتوکین خواهد بود. آزاد سازی این ترکیب‌ها باعث احیای بافت و درمان خواهد شد.

تحریک کردن کلاژن 

تولید مقدار کافی از کلاژن برای درمان بافت ضروری است.  شاک‌ویو تراپی فرآیند تولید کلاژن را سریع‌تر می‌کند. فیبر کلاژن جدید به صورت ساختار‌های طولی هستند. این تاندون فیبر‌های جدید بسیار متراکم و محکم هستند.

موج صوتی باعث توسعه نئوواسکولاریزاسیون و تولید کلاژن و درمان می‌شود.

بی‌حسی نسبت به درد و احیای فرآیند حرکتی

احیای فرآیند حرکتی از طریق روش‌های زیر انجام می‌شود.

پراکندگی واسطه درد "ماده P"

ماده P یک انتقال دهنده عصبی است که  اطلاعات درد را از طریق فیبر C انتقال می‌دهد این انتقال دهنده عصبی معمولا وابسته با دردهای مزمن و شدید و دائمی است. این ماده باعث انتقال پیام درد به سیستم عصبی مرکزی می‌شود. کاهش تراکم ماده P باعت تحریک فیبرهای غیر قابل نفوذ می‌شود که در نتیجه آن درد کاهش می‌یابد. کاهش ماده   Pو هیستامین همچنین از توسعه تورم جلوگیری می‌کند.

حل کردن کلسیم فیبروبلاست

ایجاد کلسیم بیشتر نتیجه پارگی های کوچک یا جراحت در تاندون‌ها است. موج صوتی کلسیم ایجاد شده را می‌شکند. موج صوتی فرآیند بیوشیمیایی کلسیم زدایی را برای درمان تاندون آغاز می‌کند. ذرات ریز شده کلسیم توسط سیستم لنفاوی خارج می‌شود.

آزاد کردن نقطه‌های ماشه‌ای

نقطه‌های ماشه‌ای عامل اصلی درد در کمر، گردن، شانه و دست و پا است. آن‌ها با نقاط حساس روی ماهیچه‌های سفت وابسته هستند و دارای سارکومرز‌های به شدت منقبض هستند. خرابی در سارکومرزها باعث انقباض شدیدی می‌شود که باعث می‌شود تا موجودی خون خود را قطع کنند. این امر باعث تولید محصولات بیهوده می‌شود که باعث مزاحمت برای سنسورهای عصبی می‌شود که باعث ایجاد انقباض بیشتری می‌شود. این چرخه معیوب "بحران متابولیک" نیز نامیده می‌شود. اثربخشی دقیق  موج‌های صوتی هنوز مشخص نمی‌باشد اما می‌توان فرض کرد این انرژی صوتی باعث باز شدن" پمپ کلسیم " می‌شود. بنابراین این امر بحران متابولیک را از بین می‌برد و باعث آزادی نقطه ماشه‌ای می‌شود.

تعداد جلسات درمانی شاک‌ویو تراپی 


معمولا بیمار 3تا4 جلسه نیاز دارد. بیمار معمولا بهبودی خیلی سریعی بعد از شاک ویو‌تراپی احساس می‌کند. بعد از جلسه دوم درد کاهش می‌یابد و بعد از جلسه سوم میزان درد به شدت کاهش می‌یابد که این امر طولانی مدت است. بیمار باید تمرین‌های تقویتی خاصی را در مشاوره با فیزیوتراپیست یا تمرین دهنده که در احیای تاندون ها متخصص هستند انجام دهند. درمان حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و بیمار مقدار کمی احساس ناراحتی در طول درمان خواهد داشت.

سوالات رایج در مورد شاک‌ویو تراپی


 درمورد شاک ویو ترا

شاک ویو در ابتدا در قرن 19 برای درمان سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گرفت هرچند که سال های بعد حوزه کاری آن‌ها گسترش یافت و برای درمان مشکلات عضلانی و اسکلتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

شاک‌ویو موج‌های صوتی هستند و بنابراین ماهیت آنها خطرهای وایسته به اشعه های رادیواکتیوی را ندارد.

در حال حاضر زمینه اصلی کاری که شاک‌ویو مورد استفاده قرار می‌گیرد دقیقا برای درمان تاندون‌ها می‌باشد(خصوصا برای قسمت‌های مزمن و مقاوم نسبت به سایر درمان‌ها)، و همچنین برای مشکلات استخوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاک‌ویو تراپی ممکن است حتی در صورت عدم وجود کلسیم برای درمان تاندون‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

در بعضی از موارد درمان اختلالات استخوان و تاندون‌ها با شاک‌ویو می‌تواند بیمار را از انجام عمل جراحی نجات دهد. در بعضی از موارد فرد لازم است تا تحت عمل جراحی قرار گیرد.

درمان با شاک‌ویو تداخلی با سایر روش‌های درمان ندارد و می‌تواند با سایر روش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. ترکیب تمرین‌های توانبخشی و مواد مغذی ( ذخیره غذایی) می‌تواند یک استراتژی موفق برای درمان بهتر تاندون‌ها باشد. در درمان درد، تورم شدید و مفاصل سفت بعد از جراحی نیز می‌توان از شاک‌ویو استفاده کرد تا درمان سریع تر انجام شود.

به طور کلی دو نوع روش شاک ویو تراپی وجود دارد. شاک‌ ویو در خارج از بدن و تمرکز بر یک نقطه و موج‌های شعاعی و واگرا. نوع دوم توسط مکانیزمی ایجاد می‌شود و از کمپرسور استفاده می‌شود. آنها برای درمان نقطه های ماشه‌ای ( نقاط دردناک) ماهیچه‌ها و تاندون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای هر دو نوع درمان مهم است که درمان صحیح انجام شود و از یک متخصص در این زمینه کمک گرفته شود و از تجهیزات مناسب قبل از انجام درمان استفاده شود.

اگر درمان به صورت مناسب و توسط متخصص انجام شود و توسط تجهیزات مناسب و تشخیص صحیح انجام شود درمان با شاک‌ویو می‌تواند ایمن و مناسب باشد و عوارض جانبی کمی داشته باشد. اما اگر درمان به صورت صحیح انجام نشود باعث ایجاد کبودی خواهد شد.

در صورتی که درمان توسط یه متخصص حرفه ای انجام شود درد آن قابل تحمل است. در مورد حالاتی که درمان برای استخوان انجام می‌شود و نیاز به انرژی بالایی است بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا انجام درمان را قابل تحمل کند.

کشف این که شاک‌ویو باعث تحریک فرآیند احیا کنندگی و تعمیر بافت‌ها می‌شود حوزه استفاده از آن را حتی در فرآیندهای احیا کنندگی گسترش داد. از شاک ویو می‌توان در درمان زخم‌ها و جراحت‌های سخت، ارگان‌های ضربه خورده و زخم‌های دردناک در ارگان‌ها استفاده شود.

در حالت هایی که درمان باعث ایجاد عوارض جانبی شدیدی نشود تکرار درمان در صورتی که لازم است باید برای بهبود بیماری انجام شود.

ایجاد درد بین درمان‌های شاک ویو ممکن است ایجاد شود اما این انجام شاک ویو باعث بیدار شدن درد نمی‌شود بلکه ایجاد درد یک واکنش نسبت به تحریک فرآیند درمان است.

فرآیند درمانی شاک ویو به واکنش‌های بیولوژیکی پیچیده‌ای وابسته است که نیاز به زمان دارد تا تاثیر خود را آشگار سازند. بنابراین لازم تا مدت زماتی حتی حدود چند هفته صبر کرد تا تاثیر کامل آن دیده شود.