درمان زانو درد هنگام راه رفتن و نشستن با توانبخشی مفاصل زانو

زانو

زانو یکی از مفاصل پیچیده و محوری بدن است. هنگامی که به زانودرد حاد مبتلا شوید، این درد تمام جنبه‌های زندگی شما را تا شش هفته یا کمتر تحت تأثیر قرار خواهد داد. زانودرد می‌تواند ناشی از مشکلات متعددی باشد، برخی از این مشکلات را به سختی می‌توان تشخیص داد زیرا علائم آن بسیار شبیه به سایر عارضه‌های زانوست. تشخیص علل شایع زانودرد و عارضه‌‌های شایع آن می‌تواند به پزشک در تشخیص علت درد شما کمک کند. اگر دلیل درد زانوی خود را نمی‌توانید، سعی کنید به علائم خود دقت کنید تا بتوانید به تشخیص درد و درمان دقیق آن کمک کنید.

در صورتی که زانویتان قرمز، متورم، دردناک یا سفت شده و دلیل آن را نمی‌دانید، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به پزشک هنگامی ضرورت می‌یابد که تب داشته باشید، ناخوش احوال باشید، نتوانید روی آن پا بایستید، به تازگی جراحی زانو کرده‌اید یا مبتلا به اختلال درسیستم ایمنی هستید یا مفاصل دیگر بدنتان نیز درد می‌کند. اگر زانوی شما بعد از ضربه یا سقوط، متورم و دردناک شده، شاید بهترین کار مراجعه مستقیم شما به مطب دکتر باشد. کودکانی که زانوی دردناک دارند را باید تحت مراقبت پزشکی قرار داد و نباید از آن تحت عنوان درد رشد چشم‌پوشی کرد. هر کودک یا بزرگسالی که بصورت ناگهانی و بدون هیچ دلیل واضحی لنگ بزند (همچون پیچ‌خوردگی قوزک) باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا بررسی شود که مفصل عفونی نشده باشد. پزشک با بهترین و موثرترین روش‌های درمانی همچون انواع فیزیوتراپی، تمرینات و تزریقات می‌تواند به کاهش درد شما کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های تماس حاصل فرمایید.

علل و علائم بالینی زانو درد


علل و علائم بالینی زانو درد

علل و نشانه‌های شایع‌تر درد در مفصل زانو عبارتند از:

 شکستگی‌ زانو

شکستگی‌های کشکک زانو یکی از مشکلات شایع زانوست. اگر با افتادن روی زانو به اندازه کافی به زانو فشار وارد شود، ممکن است زانو بشکند. اگر زانویتان شکسته شود، شاید به جراحی نیاز پیدا کنید. شکستگی‌های زانو معمولاً جدی است و زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارد. اگر زانویتان بشکند، درد شدیدی را در جلوی زانو احساس خواهید کرد. جلوی زانو معمولاً متورم شده و شاید کبودی نیز رخ دهد. همچنین نخواهید توانست زانوی خود را راست کنید یا راه بروید و روی زانوی خود فشار بیاورید.

مصدومیت لیگامنت

لیگامنت‌ها بافتی هستند که مفصل را در برگرفته و استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند. ورزشکاران معمولاً لیگامنت‌های خود را مصدوم می‌کنند. لیگامنت‌های پاره شده یا کشیده شده حرکت زانو را محدود می‌کند، همچنین پیچیدن یا گردش دشوار می‌شود و همچنین ممکن است زانو قفل یا خالی کند. ممکن است در یک زمان چند لیگامنت با هم آسیب ببیند.

 • کشیده شدن لیگامنت، رگ به رگ شدن نیز گفته می‌شود. با رگ به رگ شدن لیگامنت، زانو ممکن است متورم یا کبود شود، ضمناً زانو دردناک شده و به سختی می‌توان از آن استفاده کرد. اگر لیگامنت پاره شود، ممکن است زیر پوست خونریزی نیز رخ دهد. گاهی اوقات دردی وجود ندارد، زیرا با پارگی لیگامنت، گیرنده‌های عصبی درد نیز پاره می‌شود. معمولاً پارگی عصب تنها زمانی اتفاق می‌کند که لیگامنت کاملاً پاره شود.
 • رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) در جلو و پشت زانو قرار دارند. رباط ACL مسئول حرکت رو به جلوی زانو و رباط PCL مسئول حرکتی رو عقب است. مصدومیت ACL معمولاً با تغییر جهت ناگهانی و مصدومیت PCL معمولاً در حین ضربه مستقیم به جلوی زانو، مثلا تصادف با موتورسیکلت اتفاق می‌افتد. ورزش‌هایی همچون فوتبال، فوتبال آمریکایی، بسکتبال و اسکی منجر به مصدومیت‌های PCL و ACL می‌شود.
 • رباط طرفی میانی (MCL) ثبات داخلی زانو را تأمین می‌کند. رباط طرفی خارجی (LCL) ثبات خارجی زانو را تأمین می‌کند. این رباط‌ها به اندازه سایر رباط‌های زانو آسیب نمی‌بینند. معمولاً مصدومیت این رباط‌ها هنگامی رخ می‌دهد که در حین ورزش به زانو ضربه مستقیم وارد شود.

مصدومیت منیسک

مینیسک یک غضروف دو تکه‌ای در زانوست که به جذب نیرو از ساق و ران کمک می‌کند. مصدومیت‌های غضروف زانو یکی از شایع‌ترین مصدومیت‌های زانوست. اگرچه پارگی غضروف ممکن است برای هر کسی پیش بیاید، ولی این عارضه بیشتر در میان ورزشکاران شایع است. پارگی مینیسک در افراد مسن ناشی از تحلیل رفتن و نازک شدن غضروف است. میسنیک پاره احساسی همچون ترکیدن حباب دارد. شاید تا چند روز پس از پارگی، هیچ حسی نداشته باشید. ممکن است بلافاصله یا پس از چند روز از پارگی مینیسک، احساس درد، تورم، سفتی، دشواری در راه رفتن، قفل شدن زانو، ضعیف شدن و ثابت نشدن زانو و همچنین محدود شدن دامنه حرکتی رخ دهد.

در رفتگی

در رفتگی کشکک زانو هنگامی اتفاق می‌افتد که کشکک زانو با فشار از جای طبیعی خود خارج شود. در رفتگی زانو کاملاً واضح دیده می‌شود، زیرا زانو به طرز واضحی در جای درست خود نیست. کشکک زانو ممکن است ناگهان سر جای خود بیافتد، ولی با این حال باز هم مشکلات مختلفی ممکن است رخ دهد. ممکن است به محض خارج شدن کشکک زانو، احساس درد شدیدی سراغتان بیاید. زانو در محل خود متورم خواهد شد. ممکن است نتوانید زانو یا پای خود را حرکت دهید و ناحیه اطراف دررفتگی می‌تواند کبود شود. این نوع از مصدومیت زانو بسیار نادر است. عموماً این عارضه ناشی از ضربه های شدید، همچون تصادفات با اتومبیل یا مصدومیت‌های در سرعت بسیار بالا است. ضمناً احتمال دارد زانوی شما هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی خاصی همچون رقصیدن از جای خود در برود. جوانان بیشتر در معرض خطر دررفتگی کشکک زانو قرار دارند.

 کیست بیکر

کیست بیکر  هنگامی رخ می‌دهد که مایعات در پشت زانو جمع شود. این اتفاق در اثر وقوع مشکلی برای زانو یا مصدومیت داخل مفصل رخ می‌دهد. هرچند ممکن است این عارضه بدون وقوع هیچگونه مصدومیتی و بطور ناگهانی رخ دهد. برخی از افراد بدون هیچ توضیح خاصی به این عارضه مبتلا می‌شوند. این کیست نشان دهنده مشکل زمینه‌ای بزرگتری است، همچون پارگی مینیسک، که باید سریعاً تشخیص داده شود، زیرا تورم می‌تواند باعث آسیب رسیدن به زانو شود.

بوریست

 بروسیت التهاب یا مصدومیت بورس جلوی کشکک است. بورس، ساختاری گرد داشته و پر از مایع است، که به کشکک زانو کمک می‌کند به نرمی و بدون اصطکاک روی سایر بافت‌ها حرکت کند. در صورتی که بورس ملتهب شود، می‌تواند منجر به ملتهب شدن و گیر افتادن سایر تاندون‌های اطراف زانو شود که در نتیجه بیمار احساس درد خواهد کرد. بورسیت می‌تواند باعث خشکی و درد در زانو شده، همچنین حساسیت زانو به لمس و در هنگام حرکت نیز از دیگر علائم آن است. درد این عارضه معمولاً با خم کردن زانو تشدید می‌شود و با راست کردن زانو تسکین می‌یابد. بورسیت می‌تواند ناشی از حرکات تکراری، همچون خم کردن یا نشستن روی زانو باشد. ضمناً احتمال دارد با وارد آمدن فشار روی مفصل بخاطر چهارزانو نشستن طولانی مدت روی سطح سفت نیز شخص به این بیماری دچار شود.

تاندونیت

 تاندونیت کشکک زانو هنگامی رخ می‌دهد که شخص بارها و بارها یک حرکت را با زانوی خود انجام دهد، همچون دویدن یا دوچرخه سواری. تاندونیت کشکک زانو در واقع ملتهب شدن تاندون میان کشکک زانو و ساق است. شایع‌ترین علامت تاندونین کشکک درد است. درد زیر کشکک زانو و نزدیک به جایی که کشکک به زانو می‌چسبد، حس می‌شود. ممکن است درد، ورزش را احاطه کند، چه در زمان آن و چه پس از پایان ورزش. نهایتاً درد باعث دشواری در ایستادن یا بالا و پایین رفتن از زانو می‌شود.

آرتروز زانو 

 آرتروز زانو هنگامی رخ می‌دهد که مفصل زانو متورم شود. آرتروز عموماً با بالا رفتن سن و بخاطر مصدومیت زانو ایجاد می‌شود. این بیماری کارهای روزمره، همچون ایستادن و نشستن، راه رفتن یا استفاده از پله را سخت می‌کند. درد، تورم و خشکی شایع‌ترین علائم آرتروز زانوست.

 • آرتروز استخوان (OA) بخاطر بالا رفتن سن ایجاد می‌شود. این بیماری حدوداً در سن 50 سالگی شروع می‌شود ولی می‌تواند افراد جوانتر را نیز تحت تأثیر قرار دهد. آرتروز استخوان بخاطر فرسودگی و پیری مفصل زانو رخ می‌دهد، که می‌تواند باعث کاهش حفاظت استخوان شود زیرا استخوان‌ها روی هم ساییده می‌شوند. درد می‌تواند در طول روز بدتر شود.
 • آرتریت روماتوئید (RA) یکی از بیماری‌های خود ایمنی مزمن است که نه تنها زانو را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه تمام مفاصل بدن را نیز درگیر می‌کند. آرتریت روماتوئید در سنین 50 تا 70 سالگی افراد را درگیر می‌کند و در زنان شایع‌تر است. درد بیمار در صبح‌ها بیشتر است و در طول روز با افزایش تحرک بهتر می‌شود.
 • آرتریت پس از ضربه، همانطور که از اسم آن پیداست پس از مصدومیت زانو ایجاد می‌شود. این بیماری گاهی اوقات سال‌ها پس از مصدومیت بروز می‌کند. استخوان‌های شکسته، مصدومیت لیگامان و آسیب به مینیسک می‌تواند باعث بروز این نوع از آرتریت شود.

برای تشخیص و درمان دقیق به پزشک مراجعه کنید


تشخیص

درد زانو و تورم آن باید توسط پزشک درمان شود. پزشک می‌تواند گرفتن تست‌هایی همچون عکس رادیولوژی، MRI یا فراصوت را تجویز کند که بتواند تشخیص دقیقی از عارضه را به شما ارائه دهد. این موضوع به پزشک اجازه می‌دهد تا درمان‌هایی را تجویز کند که مختص عارضه شما باشد.

 اگر بارها دچار التهاب ناشی از مصدومیت یا بیماری‌هایی همچون آرتریت شده‌اید، در هنگام انجام چکاپ با پزشک خود درباره آن صحبت کنید. شاید پزشک بتواند درباره نحوه پیشگیری و درمان این مشکل، توصیه‌هایی را به شما ارائه دهد.

درمان جایگزین برای درد زانو


جراحی تعویض مفصل زانو هرگز نباید اولین گزینه برای درمان زانودرد باشد. درمان‌های جایگزین می‌توانند به تسکین درد و علل آن در این بخش از بدن کمک کنند. اگر دچار زانو درد شده‌اید از پزشک خود در مورد روش‌های کمتر تهاجمی برای درمان این درد مشورت بخواهید.

مفاصل خود را ببندید

مفاصل خود را ببندید

اگر حتی با کمترین حرکت یک مفصل خاص بدن، احساس درد دارید، پس آن مفصل را باند کشی ببندید. همچنین می‌توانید با پزشک خود در مورد استفاده از آتل یا بریس نیز مشورت کنید، بسته به این چقدر باید از آن‌ها استفاده کنید. برخی افراد از عصا یا چوب زیر بغل نیز استفاده می‌کند، ولی استفاده از آن‌ها کمتر به درد مربوط است و بیشتر برای تحرک بیمار تجویز می‌شود.

 • بعضی از بیماران گفته‌‌اند که بستن زانو در شب کمک زیادی به کاهش درد می‌کند. اگر در خواب بچرخند یا پای خود را حرکت دهند، مفصل کم‌تر باعث احساس درد می‌شود.
 • بانداژ را اندکی بالاتر از زانوی حساس خود ببندید. سپس، پس از 1 یا 2 پیچ افقی، بانداژ را از روی مفصل نیز رد کنید. بانداژ را به شکل هشت انگلیسی دور مفصل ببندید تا مفصل محفوظ بماند. در انتها بانداژ را یک دور افقی زیر مفصل ببندید و سپس بانداژ را سفت کنید.

دارو یا تزریق کورتیزون

دارو یا تزریق کورتیزون

داروها از جمله، مسکن‌های بدون نسخه و پمادهای موضعی حاوی عامل بی‌حس کننده همچون لیدوکاوئین یا بوپیواکائین نیز می‌تواند به کنترل درد زانو کمک کند. همچنین شاید پزشک تزریق استروئید را برای کاهش التهاب زانو تجویز کند. استروئیدها در محل التهاب تزریق می‌شوند. این داروها هورمون‌های طبیعی بدن را شبیه سازی می‌کنند. تزریق استروئید معمولاً در عرض چند روز درد را تسکین می‌دهد و تا چند هفته دوام دارد.

تزریق زانو (هیالورونیک اسید)

تزریق زانو

تزریق زانو با هیالورونیک اسید مفصل زانو را چرب کرده و جذب نیرو را بهبود می‌بخشد. این فرآیند می‌تواند درد را کاهش داده و تحرک زانو را بهبود بخشد. عوارض احتمالی عبارتند از تورم و درد بیش‌تر. اگر به تخم‌مرغ یا گوشت ماکیان حساسیت داشته باشید، شاید نسبت به تزریق این ماده نیز واکنش آلرژیک نشان دهید.

 

کار با فیزیوتراپ

کار با فیزیوتراپ

فیزیوتراپ می‌تواند یک طرح درمانی را تهیه کند که باعث کاهش درد و تقویت عضلات کلیدی‌ای که زانوی شما را کنترل می‌کنند، شود. پزشک می‌تواند با شما کار کند تا از انجام درست تمرینات اطمینان حاصل شود. همچنین فیزیوتراپ می‌تواند از یخ و گرما نیز استفاده کند. ضمناً استفاده از تحریک الکتریکی، فراصوت و شوک درمانی نیز می‌تواند انجام شود یا سایر فرآیندهایی که می‌توانند جریان خون را در پوست افزایش داده و به کاهش درد کمک کنند. فیزیوتراپ تمرینات ورزشی را نیز تجویز خواهد کرد تا فشار را روی زانوها کاهش دهد. ثابت شده که کاهش وزن می‌تواند باعث برطرف شدن درد شود. طبق نظر متخصصین زانو، هر 10 پوند اضافه وزن می‌تواند تا 60 پوند فشار را در هر قدم روی زانوی شما وارد کند. تمرینات ورزشی می‌تواند در عین تقویت عضلات و کاهش درد به شما در رسیدن به وزن ایده‌آل‌تان نیز کمک کند.

یکی دیگر از درمان‌هایی که اخیراً به محبوبیت زیادی در فیزیوتراگی برای درد مفصل رسیده طب سوزنی است. این طب سنتی چینی با استفاده از سوزن‌های تیز و نازکی اعصاب را تحت تأثیر قرار داده و جریان انرژی در بدن را تغییر می‌دهند.

اوزون تراپی

اوزون تراپی

اوزون ماده‌ای ضدالتهاب است. این ماده در مراحل اولیه آرتروز زانو بسیار اثربخش است. در سال‌های اخیر استفاده از اجرای دوگانه ترکیبی از اکسیژن و اوزون به همراه هیالورونیک اسید بطور ویژه‌ای مورد توجه قرار گرفته است. در این روش، پزشک خاصیت چرب کنندگی هیالورونیک اسید و خاصیت ضدالتهابی اوزون را با هم تلفیق می‌کند.

این چرخه شامل مجموعه‌ای استاندارد از 10 الی 12 تزریق با اکسیژن و اوزون است که همچون یک عامل واحد عمل می‌کنند. هنگامی که این درمان با اوزون و هیالورون همراه شود، تزریق می‌تواند بسته به نوع هیالورونیک اسید مصرفی، به 3 الی 5 عدد کاهش یابد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق به زانو مبتلا به آرتروز با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک درمان آزمایشی است. پلاکت‌ها حاوی فاکتورهای رشدی هستند که این فاکتورها را از طریق سانتریفیوژ از خون شخص بیمار جدا می‌کنند. این پلاکت‌ها سپس داخل مفصل زانو تزریق می‌شود. گزارش شده است که این درمان به تسکین درد کمک می‌کند، ولی کمکی به بازسازی غضروف نخواهد کرد.

 استفاده از آب درمانی

استفاده از آب درمانی

ورزش در آب یک مقاومت مناسبی را در برابر عضله ایجاد می‌کند که می‌تواند به بهبود انعطاف و کاهش درد کمک کند. این روش درمانی در مفاصل اعضای زیرین بدن، همچون زانوها بهترین تأثیر را دارد. بیش از اندازه از تمرینات آبی استفاده نکنید زیرا امکان دارد مفاصل خود را بیش از حد خسته کنید. سعی کنید سه جلسه در هفته هر جلسه 30 الی 45 دقیقه از این تمرین استفاده کنید. همچنین تمرینات فراوانی وجود دارد که در باشگاه ورزشی می‌توان برای سلامتی مفصل انجام داد. برای مثال، برای تقویت مفاصل زانو می‌توانید حرکات بالا بردن مستقیم وزنه، پرس ساق یا لانژ را انجام دهید.

جراحی‌هایی برای ترمیم مفصل زانو

جراحی

اگر مبتلا به درد شدید مفصل هستید و با سایر روش‌های درمانی، دردتان تسکین نیافته است، شاید جراحی آخرین گزینه پیش‌رویتان باشد. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا در مورد مناسب بودن جراحی با وضعیت فعلی شما تصمیم بگیرید، مخصوصاً اگر از تمام روش‌های دیگر برای مدیریت درد خود استفاده کرده باشید. متداول‌ترین گزینه‌های جراحی برای درمان درد و مصدومیت‌های زانو عبارتند از:

 • جراحی آرتروسکوپی: این عمل کم‌تر تهاجمی، برای ترمیم مصدومیت در زانو یا خارج کردن خرده مواد موجود در زانو استفاده می‌شود. افراد زیر 40 سال معمولاً بهترین کاندیدهای آرتروسکوپی هستند. در اکثر موارد، این جراحی علائم دردناک را تقریباً بلافاصله پس از عمل تسکین خواهد داد. هرچند یکی از نقاط مبهم این جراحی آن است که هیچ پژوهشی وجود ندارد که نشان دهد آیا این جراحی مانع از هرگونه آسیب بیشتر به زانو خواهد شد یا خیر.
 • استئوتومی: این عمل شامل بریدن استخوان برای برداشتن فشار از روی بخش درگیر مفصل و ترمیم تراز بودن استخوان‌هاست. این درمان معمولاً برای افراد زیر 40 سال که فعال هستند و استخوان‌هایشان در زاویه مناسبی قرار ندارد انجام می‌شود. این نوع جراحی معمولاً در متوقف کردن آسیب به مفصل موثر است.
 • تعویض مفصل: این نوع جراحی، یکی از جراحی‌های پیچیده است که شامل تعویض بخش‌های آسیب دیده یا مصدوم زانو با قطعات مصنوعی است. تعویض مفصل بطور گسترده‌ای مورد پژوهش قرار گرفته و اثبات شده که درد را کاهش می‌دهد و تحرک و عملکرد روزانه مفصل را بهبود می‌بخشد. هرچند این مفاصل نیز بخاطر مصنوعی بودن شاید فرسوده شوند. بسته به سن شما، ممکن است پس از فرسودگی این مفصل مصنوعی به یک جراحی تعویض مفصل دیگر نیز احتیاج شود. بخش‌های مصنوعی که از مواد تازه‌تر ساخته شده‌اند معمولاً تا چند دهه پیش از آن که نیاز به انجام تعویض دیگری باشد، دوام خواهند یافت. تعویض کامل مفصل معمولاً برای کسانی که وزن زیادی یا استخوان‌های ضعیفی دارند توصیه نمی‌شود.

کپی فقط با ذکر لینک منبع بلامانع است.