درمان تنیس البو: درد پشت آرنج در اثر فشار بر ماهیچه و تاندون

آرنج تنیس بازان یا تنیس البو یک بیماری است که موجب بروز درد در اطراف قسمت‌های خارجی آرنج می‌شود. این بیماری بالینی به عنوان اپیکوندیلیت جانبی نیز شناخته می‌شود. تنیس البو اغلب بعد از استفاده بیش از حد از عضلات و تاندون ساعد، نزدیک مفصل آرنج رخ می‌دهد. اکثر موارد تنیس البو بین شش ماه تا دو سال طول می‌کشد. با این حال در 9 مورد از هر 10 بیمار، بهبودی کامل در عرض یک سال صورت می‌گیرد. همیشه جلوگیری از تنیس البو آسان نیست، گرچه فشار نیاوردن به عضلات و تاندون‌های اطراف آرنج به جلوگیری از بدتر شدن این وضعیت کمک می‌کند. اگر تنیس البو به دلیل فعالیتی که شامل وارد کردن مکرر فشار روی مفصل آرنج شما، مانند تنیس است، ایجاد شده است، تغییر روش ممکن است این مشکل را بهبود دهد.

درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند برای بهبود علائم و افزایش سرعت بهبود یافتن پس از وقوع تنیس البو استفاده شوند. مهم است که بازوی آسیب دیدهٔ خود را استراحت دهید و فعالیتی را که موجب مشکل می‌شود را متوقف کنید. چندین بار در روز کمپرس سرد را روی آرنج خود قرار دهید تا بتواند درد را تسکین دهد. مصرف داروهای مسکن ممکن است به کاهش درد ناشی از تنیس البو کمک کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) همچنین می‌توانند برای کاهش التهاب استفاده شوند. در موارد شدید و مداوم، فیزیوتراپی توصیه می‌شود. ماساژ و درمان دستی در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش درد و سفتی و بهبود دامنه حرکت در بازوی شما کمک کند. عمل جراحی ممکن است به عنوان آخرین ابزار برای برداشتن قسمت آسیب دیدهٔ تاندون استفاده شود. ارتوکین تراپی یکی از جدیدترین روش‌های کاهش درد است که با بهره گیری از سلول‌های بنیادی به درمان نقص‌های مفصلی مانند عارضه آرنج تنیس بازان کمک شایانی می‌کند.

دکتر یزدانی با بهره گیری از جدیدترین متدهای روز دنیا قادر به درمان و کاهش درد ناشی از انواع بیماری‌های اسکلتی عضلانی از جمله آرنج تنیس بازان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

علت درد آرنج تنیس بازان چیست؟


آرنج تنیس بازان اغلب آسیب ناشی از کار کشیدن بیش از حد است. این اتفاق زمانی می افتد که ماهیچه‌ها و تاندون‌ها در ساعد شما به علت فعالیت تکراری یا شدید کشیده می‌شوند. تنیس البو نیز گاهی اوقات پس از کوفتگی یا ضربه خوردن به آرنج شما رخ می‌دهد. اگر عضلات و تاندون‌ها در ساعد شما کشیده می‌شوند، پارگی‌های کوچک و التهاب می‌توانند در نزدیکی برآمدگی استخوان (اپیکندیل جانبی) در خارج از آرنج ایجاد شوند.اگر عضلات ساعد شما برای انجام فعالیت‌های خاص مانند باغبانی و تزئینات استفاده نمی‌شوند، ممکن است دچار تنیس البو شوید. با این حال، حتی اگر از عضلات ساعد به طور مداوم استفاده می‌کنید، ممکن است همچنان به آن‌ها آسیب بزنید.

فعالیت‌هایی که می‌توانند موجب بروز تنیس البو شوند :

شما ممکن است با انجام هر گونه فعالیتی که به طور مکرر با چرخش مچ دست و استفاده از عضلات ساعد انجام می‌شود، دچار تنیس البو شوید. برخی از این فعالیت‌ها عبارتند از:
• بازی‌های ورزشی با راکت مانند تنیس، بدمینتون یا اسکواش
• ورزش‌های پرتابی - مانند حلقه یا دیسک
• استفاده از قیچی هنگام باغبانی
• با استفاده از قلم مو یا غلتک در حال تزئین
• کار دستی - مانند لوله کشی یا بنایی
• فعالیت‌هایی که شامل حرکات ظریف و مکرر دست و مچ دست هستند مانند استفاده از قیچی یا تایپ کردن
• فعالیت‌های دیگری که شامل خم شدن مداوم آرنج هستند- مانند نواختن ویولون
ورزش هاییی که با استفاده از راکت انجام می‌شوند خطر ابتلای شما به آرنج تنیس بازان را افزایش می‌دهند، به خصوص اگر برای اولین بار در مدت زمان طولانی بازی کنید. با این حال، بر خلاف نام این بیماری، فقط پنج نفر از 100 نفر به دلیل انجام این نوع ورزش‌ها دچار تنیس البو می‌شوند.

نشانه‌های این بیماری چیست؟


آرنج تنیس بازان باعث ایجاد درد و حساسیت در خارج از آرنج شما می‌شود. همچنین ممکن است در ساعد و پشت دستتان درد داشته باشید. درد آرنج ناشی از تنیس البو می‌تواند از ناراحتی خفیف در هنگام استفاده از آرنج تا درد شدید در هنگام ساکن بودن آرنج احساس شود. هنگام استفاده از دست، به ویژه برای حرکات پیچشی، درد بیشتر است. حرکات مکرر آرنج، مانند کشش مچ دست و فشار وارد کردن به آن، همچنین می‌توانند درد را بدتر کنند.
اگر دچار تنیس البو هستید، معمولاً موارد زیر را تجربه خواهید کرد:
• درد در خارج از قسمت بالایی ساعد درست زیر آرنج - درد همچنین ممکن است از ساعد به سمت مچ دست کشیده شود
• درد هنگام بلند کردن اجسام یا خم کردن بازو
• درد هنگام نوشتن یا گرفتن اشیاء کوچک - برای مثال، هنگام نگه داشتن قلم
• درد هنگام چرخش ساعد - به عنوان مثال، هنگام چرخاندن دستهٔ در یا باز کردن در یک شیشه
• درد و سفتی زمانی که به طور کامل بازوی خود را می‌کشید
مشکل ناشی از آرنج تنیس بازان معمولاً بین شش ماه تا دو سال طول خواهد کشید. با این حال، اکثریت مردم (90 درصد از افراد) در طول یک سال به طور کامل بهبود می‌یابند.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟


اگر درد آرنج با یک فعالیت شدید یا تکراری ایجاد می‌شود، قبل از اینکه علائم شما بهبود یابد، باید از انجام فعالیت اجتناب کنید. در صورتی که درد آرنج پس از چند روز استراحت بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک علائم تورم و حساسیت را بررسی می‌کند و برخی از آزمون‌های ساده مانند درخواست از بیمار برای کشش انگشتان و خم کردن مچ همراه با کشش بازو را انجام خواهد داد. اگر پزشک تشخیص داد که درد شما توسط آسیب عصبی ایجاد می‌شود، آزمایش‌های دیگری مانند اسکن اولتراسوند یا یک تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) لازم است.

درمان درد ناشی از عارضه تنیس البو


دورهٔ بهبود آرنج تنیس بازان اغلب ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد، زیرا تاندون‌ها به آرامی بهبود می‌یابند. در برخی موارد، آرنج تنیس بازان می‌تواند بیش از یک سال ادامه یابد. درمان‌های تهاجمی، مانند عمل جراحی، معمولاً در موارد شدید و دائم تنیس البو و در حالی که روش‌های غیر جراحی مؤثر نبوده‌اند، انجام می‌گردد. گزینه‌های درمانی عبارتند از:

اجتناب از فعالیت یا تغییر آن

تعدادی از درمان‌های ساده وجود دارند که می‌توانند به کاهش درد ناشی از آرنج تنیس بازان کمک کنند. مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بازوی آسیب دیدهٔ خود را ببندید و فعالیتی را که موجب مشکل شده است متوقف کنید. اگر از بازوهای خود در کار برای انجام وظایف دستی مانند بلند کردن اجسام استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد از انجام این فعالیت‌ها اجتناب کنید تا درد بازوی شما بهبود یابد. از طرف دیگر، شما ممکن است قادر به تغییر نحوه انجام این نوع حرکات باشید، به طوری که این حرکات موجب کشش بازوی شما نخواهند شد. با کارفرمای خود در مورد اجتناب از انجام یا اصلاح فعالیت‌هایی که می‌توانند مشکل بازوی شما را تشدید کنند و درد را بدتر کنند، صحبت کنید. همچنین ممکن است استفادهٔ کوتاه مدت از اورتوزها مثل یک بریس، تسمه، بانداژ حمایت کننده یا اسپلینت توصیه شود.

یخ درمانی

نگه داشتن بسته‌های سرد مانند یک کیسه یخ زده نخود فرنگی که در یک حوله پیچیده شده است، چندین بار در روز روی آرنج می‌تواند درد را تسکین دهد.

داروهای ضد درد و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی


مصرف داروهای ضد درد، مانند پاراستامول و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش درد و التهاب ناشی از آرنج تنیس بازان کمک کند.
علاوه بر قرص‌ها، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نیز به صورت کرم‌ها و ژل‌های موضعی در دسترس هستند. این داروها به طور مستقیم روی یک ناحیه خاص از بدن شما مانند آرنج و ساعد اعمال می‌شوند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی موضعی اغلب برای تسکین درد عضلانی، مانند تنیس البو، به جای قرص‌های خوراکی توصیه می‌شود. زیرا این داروهای موضعی می‌توانند التهاب و درد را بدون ایجاد عوارض جانبی مانند تهوع و اسهال کاهش دهند. برخی از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی بدون نیاز به ارائه نسخه در دسترس هستند، در حالی که برخی دیگر فقط به صورت نسخه تجویز می‌شوند. پزشک قادر خواهد بود یک داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مناسب را توصیه کند.

ارتوکین


درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی برای آسیب‌های ورزشی یکی از بهترین نمونه‌های پیشرفت‌های پزشکی مدرن است. ارتوکین درمانی مناسب برای افرادی است که می‌خواهند به سرعت و به شیوه‌ای با حداقل تهاجم / غیر جراحی درمان شوند. بدن از سلول‌های بنیادی برای کمک به درمان خود استفاده می‌کند. این سلول‌ها از روند طبیعی درمان بدن تقلید می‌کنند. سلول‌های بنیادی از بدن خود بیمار (مغز استخوان) گرفته می‌شوند که در فرایند طبیعی (اتولوگ) خطر ابتلا به هر گونه واکنش‌های آلرژیک را از بین می‌برد.
مزایای استفاده از ارتوکین برای درمان آرنج تنیس بازان عبارتند از:
• روشی 100 درصد ایمن که بدن با استفاده از سلول‌های طبیعی خود درمان می‌شود
• درمان غیر جراحی
• بازگشت عملکرد سالم مفصل
• محافظت از غضروف سالم
• برای استفاده در تمام مفاصل بدن روشی مناسب و ایمن است
• کاهش درد
• تحرک را افزایش می‌دهد
• بدون محدودیت در حرکت یا محدودیت فعالیت در طول درمان
بسته به شدت آسیب، روند بهبودی بلافاصله پس از تزریق سلول‌های بنیادی به بدن شروع می‌شود. سریع‌ترین میزان کاهش درد پس از درمان رخ می‌دهد. اثربخشی کل پروتکل درمانی برای آسیب‌های ورزشی عمدتاً بستگی به توانایی بیمار در مراقبت بعد از درمان و برنامه‌های توانبخشی گسترده‌ای برای تقویت مناطق آسیب دیده دارد.

فیزیوتراپی


اگر آرنج تنیس بازان باعث درد شدید یا مداوم در بیمار شده باشد، فیزیوتراپی گزینه خوبی است. پزشک در جلسات فیزیوتراپی از روش‌های مختلفی برای بازگرداندن حرکت به قسمت‌های آسیب دیدهٔ بدن استفاده خواهد کرد. پزشک ممکن است برای از بین بردن درد و سفتی و بهبود جریان خون به بازوی شما از تکنیک‌های درمانی دستی مانند ماساژ و دست استفاده کند. پزشک همچنین می‌توانند تمریناتی را که برای حفظ حرکت دست و تقویت ماهیچه‌های ساعد مناسب است را به بیمار آموزش دهد.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید بعضی اوقات برای درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی دردناک استفاده می‌شود. با این حال، شواهد بالینی محدودی برای اثبات تأثیر استفاده از آنها به عنوان یک درمان مؤثر برای آرنج تنیس بازان وجود دارند. کورتیکواستروئیدها نوعی دارو هستند که حاوی انواع هورمون کورتیزول مشابه فرم انسانی هستند. تزریق کورتیکواستروئید ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش درد ناشی از آرنج تنیس بازان شود، اما اثربخشی طولانی مدت آن چندان مؤثر نیست. تزریق به طور مستقیم در ناحیه دردناک اطراف آرنج بیمار انجام خواهد شد. قبل از اینکه تزریق انجام شود، ممکن است بیهوشی موضعی برای بی حس کردن منطقه برای کاهش درد اعمال شود.

شاک ویو تراپی

شاک ویوتراپی یک درمان غیر تهاجمی است، که در طی آن امواج شوک با انرژی بالا از طریق پوست عبور می‌کنند تا به کاهش درد و بهبود حرکت در منطقه آسیب دیده کمک نمایند.
تعداد جلسات مورد نیاز درمان بستگی به شدت درد بیماردارد. ممکن است یک بیهوشی موضعی برای کاهش درد و یا ناراحتی در طول درمان انجام شود. شاک ویوتراپی درمانی ایمن است، اگر چه می‌تواند عوارض جانبی جزئی، از جمله کبودی و قرمزی پوست در ناحیه تحت درمان داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که شاک ویوتراپی می‌تواند در برخی موارد به بهبود درد آرنج تنیس بازان کمک کند. با این وجود، ممکن است در همه موارد تأثیر نداشته باشد و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

ورزش درمانی

تمرین‌های DBC را که توسط پزشک توصیه می‌شود، برای کمک به کاهش درد و جلوگیری از نشانه‌های دیگر، امتحان کنید.
برخی از ورزش‌های مناسب برای درمان تنیس البو عبارتند از:

فشار دادن توپ یا جوراب


برای انجام این تمرین:
• یک توپ تنیس (یا یک جوراب لوله شده) را در دست خود نگه دارید.
• دست خود را در اطراف توپ (یا جوراب) مشت کرده و فشار دهید.
• این حالت را برای حدود 6 ثانیه نگه دارید، سپس 10 ثانیه استراحت کنید.
• این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.
• این حرکت را با دست دیگر خود برای 8 تا 12 بار تکرار نمایید.

انحراف مچ دست


برای انجام این حرکت مراحل زیر را دنبال کنید:
• به گونه‌ای بنشینینید که بازوی شما ثابت باشد، اما دست خود را از لبه یک سطح صاف، مانند یک میز آویزان کنید.
• دست خود را نگه دارید، به گونه‌ای که با کسی در حال دست دادن هستید.
• دست خود را به بالا و پایین حرکت دهید.
• این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.
• دست خود را عوض کنید.
• سعی کنید این تمرین را دو بار با هر دست انجام دهید.

چرخش مچ دست

برای انجام این تمرین مراحل زیر را دنبال نمایید:
• بازوی خود را روی یک میز قرار دهید و دست خود را روی لبه میز قرار دهید، کف دست رو به بالا باشد.
• یک وزنهٔ 1 تا 2 پوندی را با دست خود بگیرید. این وزنه ممکن است یک دمبل، یک قوطی غذا یا یک بطری آب باشد.
• به آرامی وزنه را بالا بکشید و پایین بیاورید، در حالی که بازوی خود را روی میز و کف دست را رو به بالا نگه داشته‌اید.
• این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.
• دست را تغییر دهید و مراحل 1 تا 4 را با دست دیگر انجام دهید.
• در حالی که کف دست شما به سمت پایین است این حرکت را تکرار کنید. بازوها را عوض کنید.

بایسپس کرل

برای انجام این تمرین مراحل زیر را دنبال کنید:
• در حالی که ساق پای خود را به جلو کشیده‌اید، بنشینید و دست چپ خود را روی ران چپ قرار دهید.
• آرنج راست خود را روی ران راست قرار دهید و وزنه را با استفاده از ساعد خود به صورت افقی نگه دارید.
• به آرامی وزنه را به سمت سینه خود بکشید.
• این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.
• دست را تغییر دهید و مراحل 1 تا 4 را مجدداً انجام دهید.

جراحی

جراحی ممکن است به عنوان آخرین گزینهٔ درمانی در مواردی که آرنج تنیس بازان باعث درد شدید و مداوم می‌شود توصیه گردد. قسمت آسیب دیدهٔ تاندون برای از بین بردن علائم دردناک برداشته و جراحی خواهد شد.

چگونه از پیشرفت این عارضه جلوگیری کنیم؟


پیشگیری از ابتلا به بیماری تنیس البو اغلب دشوار است. با این حال، جلوگیری از وارد شدن فشار به تاندون آرنج به شما کمک می‌کند تا از این وضعیت یا بدتر شدن نشانه‌های آن جلوگیری کنید. در زیر فهرستی از اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد یا عود تنیس البو انجام دهید، ذکر شده‌اند:
• اگر به آرنج تنیس بازان مبتلا هستید، فعالیتی را که موجب درد می‌شود، متوقف کنید یا راه دیگری برای انجام آن پیدا کنید که فشار را روی تاندون وارد نکند.
• از استفاده از مچ دست و آرنج بیش از بقیه قسمت‌های بازوی خود اجتناب کنید. وزن را به عضلات بزرگ شانه و بازو گسترش دهید.
• اگر ورزشی انجام می‌دهید که شامل حرکات تکراری مانند تنیس یا اسکواش است، توصیه‌های مربی برای کمک به بهبود تکنیک شما ممکن است به شما کمک کند که به تنیس البو مبتلا نشوید.
• قبل از انجام دادن ورزش‌هایی که شامل حرکات تکراری بازو می‌شوند، به آرامی و به گونه‌ای مناسب ماهیچه‌های بازوی خود را گرم کنید تا از آسیب دیدن جلوگیری شود.
• از وسایل یا راکت‌های سبک وزن استفاده کنید و اندازهٔ دستهٔ آنها را افزایش دهید تا فشار بیش از حد روی تاندون شما ایجاد نشود.
• هنگامی که از بازوی خود استفاده می‌کنید، از مچ بند تنیس استفاده کنید و در زمان استراحت یا خواب، برای جلوگیری از آسیب بیشتر به تاندون خود، آن را در آورید. با GP یا متخصص فیزیوتراپی برای اطلاع یافتن در مورد بهترین نوع بریس یا اسپلینت مشاوره نمایید.
• افزایش قدرت عضلات ساعد شما می‌تواند به جلوگیری از بروز آرنج تنیس بازان کمک کند. یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما در خصوص تمرینات برای تقویت ماهیچه‌های ساعد کمک کند.