تزریق اوزون برای درمان زانو درد و کمر درد

تزریق اوزون برای درمان زانو درد و کمر درد

اوزون مولکول تشکیل شده از اتم‌های اکسیژن است که  در صورتی که  به صورت کاملا کنترل‌شده با اکسیژن غنی شده ترکیب شود، دارای خواص ضدباکتری، ضدویروسی و ضدقارچ خواهد بود. این موضوع موجب می‌شود که اوزون برای مشکلاتی مانند درد‌های ستون فقرات، آرتروز زانو و بسیاری مشکلات دیگر، یک روش درمانی موثر محسوب شود. در روش درمان زانو درد با اوزون، مقادیر بسیار کم و کنترل‌شده‌ی از گاز اوزون با اکسیژن غنی‌شده‌ی مخصوص کاربرد‌های پزشکی ترکیب می‌شود و سپس این ترکیب با روش‌های مختلفی به بدن انتقال داده می‌شود.

ثابت شده است که اوزون‌تراپی می‌تواند عفونت‌های مزمن ویروسی و باکتریایی که به سایر روش‌های درمانی پاسخگو نبوده‌اند را با موفقیت درمان کند. این روش همچنین به طور گسترده‌ای برای درمان اختلالات اسکلتی-عضلانی و مشکلات ستون فقرات به کار می‌رود.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی دردهای ستون فقرات و مفاصل از روش اوزون‌تراپی برای درمان درد‌های مزمن بهره می‌برند. بهترین تاثیری که این روش دارد این است که در حدود 75 درصد از بیمارانی که تحت این درمان قرار می‌گیرند به طور دائمی از درد رها می‌شوند.
برخی از مشکلات و بیماری‌های که با روش اوزونتراپی درمان می‌شوند عبارتند از:
• درد مزمن گردن و کمر
• ساییدگی و آرتروز زانو و لگن
• فرسایش و بیرون‌زدگی دیسک کمر
• سیاتیک
• بهبودی پس از عمل جراحی
• دیر جوش خوردن یا جوش نخوردن استخوان‌ها
• آسیب‌های ورزشی
برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت میتوانید با ما تماس حاصل نمایید.

اوزون چیست؟


اوزون چیست

اکسیژنی که شما تنفس می‌کنید در هوای اطراف شما قرار دارد و به صورت یک مولکول تشکیل شده از دو اتم اکسیژن است. این مولکول در واقع پایدارترین حالت قرارگیری اتم‌های اکسیژن و به صورت گازی بدون رنگ است. اما اوزون، مولکولی آبی‌رنگ است (این همان چیزی لست که باعث می‌شود آسمان آبی باشد) و بر خلاف مولکول اکسیژن معمولی که دارای دو اتم است، از سه اتم تشکیل شده است. وجود این اتم سوم است که باعث می‌شود اوزون دارای انرژی بسیار بالاتری باشد و همین موضوع باعث شده که اوزون تاثیرات درمانی بسیار داشته باشد. امروزه، روش اوزون‌تراپی در سراسر دنیا بسیار شناخته شده و مرسوم است و استفاده از آن طی 25 سال اخیر تدریجا رو به افزایش بوده است.

مزایای اوزون‌تراپی


مزایای اوزون‌تراپی

فواید اوزون تراپی به درمان مشکلات زیر کمک می‌کند:

  • بیماری‌های مزمن که به روش‌های درمانی معمول پاسخگو نیستند.
  • عفونت‌های مزمن
  • درد مفاصل و رباط‌ ها
  • اوزون‌ تراپی موجب تحریک بدن رای آغاز فرآیند‌های طبیعی بازسازی و ترمیم می‌شود.
  • این روش موجب تسکین درد می‌شود.
  • با کمک این روش می‌توان بیرون‌زدگی و برآمدگی دیسک کمر را بدون نیاز به جراحی برطرف کرد.

خواص درمانی اوزن

  • اوزون می‌تواند سیستم ایمنی بدن را متعادل کند: بدین معنا که زمانی که سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال است (ابتلا به بیماری خودایمنی) اوزون موجب کاهش سطح فعالیت سیستم ایمنی بدن می‌شود و در مورادی که سیستم ایمنی بدن فعلیت کمی دارد، اوزون آن را تحریک می‌کند. این تاثیر شگفت‌انگیز اوزون به خاطر اثرگذاری آن بر غشای گلبول‌های سفید خون است که موجب می‌شود این سلول‌ها مولکول‌های انتقال دهنده‌ی پیام‌های سیستم دفاعی در بدن (به نام مولکول‌های سیتوکین) را تولید کنند.
  • اوزن موجب بهبود گردش خون در بدن می‌شود: اوزون موجب می‌شود که خون به عنوان یک مایع، روان‌تر شود و سیالیت آن افزایش پیدا کند. این تثیر همچنین موجب می‌شود که خون بتواند هموگلبوبین‌های بیشتری (که حاوی اکسیژن هستند) را به مویرگ‌ها و نهایتا به سلول‌ها برساند. بیاری از بیمارانی که به اختلالات التهابی مزمن مبتلا ستند، گردش خون ضعیفی دارند که با این تاثیر اوزون درمان می‌شود.
  •  اوزون موجب تقویت سیستم دفاعی آنتی‌اکسیدان در بدن می‌شود: این تاثیر اوزون از هر درمان دیگری با ویتامین C انجام می‌شود، موثرتر است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، سیستم دفاعیِ آنتی‌اکسیدانِ ضعیفی دارند.
  •   اوزون یک تحریک‌کننده‌ی  قوی میتوکوندریال است: علت اصلی و زمینه‌ای بروز تمامی بیماری‌های فرسایشی (مانند آرتروز و بیرون‌زدگی دیسک)، کاهش انرژی تولید شده در میتوکندری سلولی است که اوزون می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

بیماری‌ها و مشکلاتی که با اوزون تراپی درمان می‌شوند


اوزون می‌تواند در درمان هر درد یا بیماری که فکرش را بکنید تاثیر داشته باش، از جمله:

درد گردن، آسیب شلاقی گردن، فرسایش یا بیرون زدگی دیسک کمر، درد پایین کمر، پارگی تاندون‌ها و پارگی مینیسک  و پارگی رباط‌ ها، سیاتیک، اختلالات نوروما، آسیب‌های زانو و تقریبا هر آسیب ورزشی دیگر.

از آنجایی که اوزون تراپی موجب بازسازی بافت غضروفی می‌شود، این روش می‌تواند حتی در شدیدترین موارد ابتلا به آرتروز زانو نیز موثر باشد. چیز خوبی که در مورد روش اوزون‌تراپی وجود دارد این است که نتایج به دست آمده با این روش دائمی هستند.

آیا روش اوزون‌تراپی برای من مناسب است؟


در برخی موارد، تا زمانی که عملا آن را امتحان نکنید، مشخص نمی شود که که اوزون برای شما موثر می‌تواند باشد یا خیر. از آنجایی که اوزون دارای خواص درمانی بسیار زیاد و گسترده‌ای است، تقریبا می‌توان برای هر بیماری یا مشکلی آن را در ترکیب با سیار روش‌های درمانی به کار برد. این روش در درمان خستگی‌های مزمن، فیبرومیالژیا و بیماری‌های خود ایمنی بسیار موثر است. هر چند اوزون‌ تراپی یک روش درمانی بسیار قدرتمند است اما به ندرت می‌تواند به طور مستقل موثر باشد. در اغلب موارد لازم است که این روش به عنوان تنها بخشی از کل برنامه‌ی درمانی در نظر گرفته شود و با برنامه‌ی  درمانی اختصاصی که برای هر بیمار تدوین شده است ترکیب شود. برنامه‌ی اصلی درمان می‌تواند شامل روش‌های درمانی طبیعی و برخی روش‌های جایگزین مانند تغذیه و سم‌زدایی باشد.

اوزون در پزشکی چگونه به کار می‌رود؟


اوزون در پزشکی چگونه به کار می‌رود؟اوزون‌تراپی باید توسط پزشک متخصصی که در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده است، انجام شود. پرکاربرد‌ترین روش اوزون‌تراپی، اُتوتراپی است که بیشترین تاثیر درمانی را نیز دارد. در این روش، بیمار روی صنلی می‌نشیند و بین 6 تا 12 اُنس از خون او گرفته می‌شود و در یک بطری استریل و ضدعفونی ریخته می‌شود، سپس اوزن به این بطری اضافه می‌شود و بطری به آرامی تکان داده می‌شود تا گلبول‌های سفید قرمز خون با اوزون ترکیب شوند و سپس دوباره خون در بدن تزریق می‌شود.  این روند  در حدود 30 الی 40 دقیقه طول می‌کشد. تزریق اوزون، به بدن شوک وارد می‌کند و موجب فعال شدن سیستم آنتی‌اکسیدان در بدن می‌شود و در نتیجه سیتوکین‌ها و سایر فاکتورهای فعال ساز سیستم ایمنی بدن، آزادسازی می‌شوند که این امر موجب تسریع روند بهبودی می‌شود. تزریق اوزون ممکن است به صورت دوبار در هفته باشد و یا دفعات تکرار آ بیشتر و حتی ال دوبار در روز برسد که این موضوع به شرایط بیمار و دیگر عوامل بستگی دارد. دوره‌ی درمان ممکن است بین 4 هفته تا چندین ماه طول بکشد.

آیا اوزون سمی است؟


هرچیزی و حتی آب و اکسیژن هم اگر بیش از نیاز و ظرفیت بدن استفاده شود، سمی و مضر است. اوزون به طور طبیعی نیز در بدن ما وجود دارد. گلبول‌های سفید به عنوان بخشی از واکنش ایمنی در بدن، اوزون تولید می‌کنند. اوزون غنی شده، در صورتی که به صورت کنترل‌شده و دقیقا طبق دستورالعمل‌های استاندارد تهیه شود، سمی نیست و ضریب ایمنی بی‌نظیری دارد.

هزینه‌ اوزون‌تراپی


هزینه‌ انجام اوزون‌تراپی با توجه به موقعیت جغرافیایی کلینیک فرق می‌کند، اما این هزینه‌ها بسیار پایین هستند و نیازی به ماندن شخص در بیمارستان نیست و به همین خاطر این روش بسیار مقرون‌به‌صرفه است. در اغلب مناطق، افرادی که از روش اوزون‌تراپی استفاده می‌کنند، بین 30 تا 50 درصد در هزینه‌های درمانی خود صرفه‌جویی می‌کنند.

عوارض جانبی


عوارض جانبی که اوزون‌تراپی ایجاد می‌کند عبارتند از بالا رفتن فشار خون و بالا رفتن فشار در گوش‌ها مشابه با زمان پرواز. همچنین ممکن است در مواردی شخص احساس سردرد، بی‌حسی در سر انگشتان، تغییرات موقتی در عدسی چشم و سرگیجه داشته باشد.