بهترین دکتر متخصص زانو در تهران

تنها چیزی که آزاردهنده‌تر از آسیب دیدن است، این است که با صرف زمان و هزینه زیاد و با امید بهبودی به پزشک مراجعه کنید و فقط به شما توصیه شود که مسکن مصرف کنید و ندوید. برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و مهم‌تر از آن درمان موثر، باید به متخصصی مراجعه کنید که در زمینه درمان ناراحتی‌های  زانو از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد. در مقاله پیش رو سعی کرده‌ایم راهنمای مختصری از نحوه یافتن متخصصی را تهیه کنیم که به دقت به مشکلات و ناراحتی‌هایتان گوش می‌دهد و در نهایت سعی خود را می‌کند تا دوباره زندگی فعال و بانشاطی داشته باشید.

آیا درد مزمن زانو کلافه‌تان کرده است؟ توصیه می‌کنیم به یکی از متخصصین کلینیک تخصصی دردهای ستون فقرات و مفاصل مراجعه کنید تا از مناسب‌ترین درمان‌های اختلال‌ها، عارضه‌ها و آسیب‌های زانو برخوردار شوید و با درد خداحافظی کنید. متخصصین کلینیک تخصصی دردهای ستون فقرات و مفاصل وظیفه خود می‌دانند تا با پژوهش مستمر و نوآوری‌های سودمند درد بیماران را تسکین دهند. مهارت، تجربه و دانش متخصصین ما نعمت داشتن یک زندگی سالم و فعال را به شما برمی‌گرداند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما با شماره 02188923650 تماس حاصل فرمایید.

متخصصین مختلف زانو


متخصص زانومتخصص ارتوپد

متخصص ارتوپد عارضه‌های درگیر کننده استخوان، عضله، تاندون و رباط را درمان می‌کند. بنابراین اگر از زانو درد مداومی رنج می‌برید که هنگام دویدن یا پس از آن تشدید می‌شود، بهترین اقدام مراجعه به متخصص ارتوپد و دکتر با تخصص در زمینه زانو خواهد بود. متخصص ارتوپد غالباً جراحی انجام می‌دهد، بنابراین توصیه می‌شود که ابتدا به متخصصی مراجعه کنید که از رویکرد مبتنی بر توان بخشی بهره می‌گیرد.

متخصص طب فیزیکی

متخصص طب فیزیکی عموماً برنامه‌های توانبخشی تهیه می‌کند و حرکت‌های اصلاحی و تمرین‌هایی را برای جلوگیری از آسیب دیدن زانو به بیمار آموزش می‌دهد.

متخصص طب فیزیکی هنگام معاینه الگوهای راه رفتن و دویدن را بررسی می‌کند تا متوجه مشکلات زیست مکانیکی دامن زننده به آسیب دیدگی بشود. این متخصص استفاده از کفی یا کفش طبی یا بهره‌گیری از درمان‌های طب فیزیکی و توان بخشی را توصیه می‌کند. کلیه ارتزها به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. متخصص طب فیزیکی بهترین گزینه برای توان بخشی پس از آسیب‌های حاد و مزمن است.

متخصص کایروپراکتیک

متخصص کایروپراکتیک یا متخصص درمان دستی نحوه راه رفتن یا دویدن بیمار را تحت نظر می‌گیرد تا متوجه ناحیه‌های مشکل‌ساز منجر به آسیب‌دیدگی بشود. سپس روی مفصل‌ها یا اطراف آنها را فشار می‌دهد تا درد و کشیدگی روی مفصل‌ها و عضله‌های اطراف کمتر شود. متخصص کایروپراکتیک بهترین گزینه برای درمان کمر درد و آسیب‌هایی است که به دیگر روش‌ها واکنش نشان نمی‌دهد.

متخصص طب ورزشی

پزشک آموزش‌دیده در زمینه طب ورزشی ارزیابی جامعی را انجام می‌دهد که شامل آزمایش‌های تشخیصی مختلفی چون شمارش گلبول‌ها و اسکن استخوان و ام آر آی می‌شود. پزشک ورزشی به رفع کمبود ویتامین یا آسم ناشی از ورزش کمک می‌کند و بیمار را برای توان بخشی صدمه‌هایی مانند زانوی دوندگان به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی معرفی می‌کند. متخصص طب ورزشی بهترین گزینه برای درمان ناراحتی‌های مرموز، خستگی مزمن و بیماری‌های مانع از دویدن است.

انواع زانو درد


درد و تورم زانو به دلایل مختلفی روی می‌دهد. در ادامه شایع‌ترین علل زانو درد را شرح می‌دهیم.

 • عود کرن آسیب‌های قدیمی: اگر زانویتان در گذشته آسیب‌دیده است، احتمال دارد این آسیب دیدگی مشکلات مستمری را به دنبال داشته باشد.
 • آرتروز زانو: این بیماری در میان سالمندان بالای 60 سال شیوع بالایی دارد، اگر چه در سنین پایین‌تر نیز مشاهده می‌شود.
 • ازگود اشلاتر: استفاده بیش از حد و نامناسب و تحریک تاندون زانو به بروز درد می‌انجامد. ازگود اشلاتر غالباً برآمدگی دردناکی را زیر زانو یعنی در محل اتصال تاندون به کاسه زانو ایجاد می‌کند. این بیماری در میان نوجوانان (13 یا 14 ساله) شیوع بالایی دارد.
 • التهاب تاندون (تاندونیت): تاندون زانو غالباً در اثر استفاده بیش از حد ورم می‌کند. آسیب‌دیدگی تاندون به ویژه عارضه موسوم به زانوی دوندگان در بین ورزشکاران شیوع بالایی دارد.
 • التهاب بورس (بورسیت): بورس کیسه مملو از مایعی است که از مفصل زانو محافظت می‌کند. داخل هر مفصل زانو چند بورس وجود دارد. خم شدن مکرر زانو، زمین خوردن یا استفاده بیش از حد زانو بورس را تحریک می‌کند و باعث درد و تورم و آب آوردن زانو می‌شود.

دیگر عارضه‌های همراه با درد زانو عبارت است از:

 • تق تق زانو
 • پارگی منیسک زانو
 • پارگی رباط صلیبی
 • بی ثباتی زانو
 • پای ضربدری
 • پای پرانتزی
 • روماتیسم زانو
 • ورم پشت زانو
 • قفل شدن زانو
 • خشکی زانو
 • نرمی غضروف کشکک
 • آسیب تاندون زانو
 • درد پشت زانو
 • کجی و انحراف کشکک

یافتن متخصص مناسب برای درمان زانو درد

اگر از درد مفصل زانو رنج می‌برید باید به پزشکی مراجعه کنید که بتواند علت اصلی درد را تشخیص دهد. توصیه می‌کنیم در بدو امر به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید. دکتر متخصص زانو معاینه کاملی از زانو به عمل آورده و در صورت لزوم دستور رادیوگرافی یا ام آر آی می‌دهد.

بیماران دچار زانو درد باید به طور مرتب توسط متخصص طب فیزیکی معاینه ‌شوند تا اطمینان حاصل شود که بهترین دکتر زانو وضعیت زانو را تحت نظر دارد که بهتر از پزشک عمومی مشکلات زانو را تشخیص می‌دهد. متخصص طب فزیکی و توان‌بخشی ناراحتی‌های اصلی و مولد درد زانو را با دقت بیشتری تشخیص می‌دهد.

متخصص طب فیزیکی معمولاً بیماران را معاینه می‌کند تا علت زانو درد را تعیین کند. دکتر زانو می‌تواند عارضه‌های جدی‌تری را نیز حین این معاینه تشخیص دهد. متخصص می‌تواند عارضه عامل زانو درد را با مصرف دارو یا تجویز حرکت‌های اصلاحی درمان کند. متخصص طب فیزیکی با جلوگیری از عود کردن ناراحتی‌های زانو به توان بخشی بیمار نیز کمک می‌کند.

درمان‌های احتمالی مشکلات زانو


ازآنجایی که زانو درد علل متفاوتی دارد، نمی‌توان یک درمان مشخص را برای تسکین درد نام برد. متخصص زانو درد درمان‌های مختلفی را پیشنهاد می‌دهد.

 • به زانو استراحت دهید: اگر درد نتیجه آسیب‌دیدگی یا استفاده بیش از حد باشد، پزشک از بیمار می‌خواهد که چند روز تا چند هفته به زانو استراحت دهد. به این ترتیب ناحیه‌های ملتهب به وضعیت عادی برمی‌گردد و درد آرام می‌شود.
 • روی زانو یخ بگذارید: یخ نیز مانند استراحت کردن ورم را کاهش می‌دهد و فرایند التیام بعضی آسیب‌دیدگی‌ها را تسریع می‌کند.
 • فشرده کردن مفصل زانو: متخصص زانو بریس زانو یا زانوبند یا باند کشی را برای کاهش تورم و افزایش حمایت از مفصل تجویز می‌کند.
 • مصرف مسکن‌های ضدالتهابی: بعضی مسکن‌ها ورم را نیز کم می‌کنند و فرایند التیام را شتاب می‌بخشند. داروهای حاوی ایبوپروفن پرمصرف‌ترین مسکن‌ها هستند. دارو را باید دقیقاً مطابق دستور مصرف کرد و مراقب بروز عوارض جانبی دارو نیز بود.
 • تمرین‌های تقویتی و کششی: متخصص زانو ورزش‌هایی را برای تقویت زانو و جلوگیری از آسیب‌دیدگی مجدد تجویز می‌کند. حرکت‌های اصلاحی را باید دقیقاً مطابق دستور متخصص انجام داد تا درد مجدداً شروع نشود.

علاوه بر روش‌های فوق از درمان‌های کارآمد دیگری نیز مانند  کایروپراکتیک، ماساژ، طب سوزنی، فیزیوتراپی، اوزون درمانی، پی آر پی (PRP)، مغناطیس درمانی، الکتروتراپی، لیزر درمانی، شاک ویو، رادیوفرکانسی (RF) و پرولوتراپی برای تسکین زانو درد بهره گرفته می‌شود.

در بعضی موارد باید درمان‌های دیگری برای از بین بردن درد زانو انجام شود. برای مثال در صورت ملتهب بودن بورس (بورسیت) باید مایع از مفصل خارج شود. اگر ذرات استخوان در مفصل وجود داشته باشد یا کاسه زانو دررفته باشد، باید جراحی انجام شود. جراحی تعویض مفصل نیز در موارد بسیار جدی توصیه می‌شود.