بهبود شکستگی استخوان مچ پا با نشانه ورم و کبودی با لیزر درمانی

شکستگی مچ پا همچنین به شکستگی مچ پا شناخته می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک یا چند استخوان که مفصل مچ پا را به هم متصل می‌کنند، به قسمت‌هایی تقسیم شوند. این استخوان‌ها شامل تیبیا و فیبولا (استخوان‌های پایین پا) و تالوس (که زیر مفصل مچ پا قرار دارد) هستند. بیشتر شکستگی‌های مچ پا، شکستگی استخوان‌های تیبیا یا فیبولا هستند، زیرا با هم وزن تمام بدن شما را تحمل می‌کنند. برخی از شکستگی‌های مچ پا (شکستگی‌های ناشی از فشار) مانع از راه رفتن شما نمی‌شوند، در حالی که سایر شکستگی‌های مچ پا ممکن است تا چند ماه مانع از راه رفتن شما شوند. همه این‌ها بستگی به این دارد که شکستگی چقدر جدی است و چند استخوان آسیب دیده است.

آسیب‌های مچ پا معمولا در ورزشکاران و افرادی که در کار فیزیکی انجام میدهند، بسیار رایج هستند و اغلب باعث درد شدید و اختلال در حرکت می‌شوند. شکستگی مچ پا یک وضعیت دردناک است که در آن شکستگی در یک یا چند استخوان شکل دهنده مفصل مچ پا وجود دارد. شدت شکستگی مچ پا یا پا متفاوت است. شکستگی‌ها می‌توانند از ترک‌های کوچک در استخوان‌های شما تا شکستگی‌هایی که پوست شما را سوراخ می کنند، متفاوت باشند. درمان برای شکستگی مچ پا یا پای شکسته بستگی به محل دقیق و شدت شکستگی دارد.

اگر به شکستگی مچ پا دچار شده‌اید و درد زیاد آن شما را از انجام امور روزمره  بازداشته ،  به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه نمایید .پزشک با استفاده از روش‌هایی چون لیزر درمانی، آلتراسوند تراپی و ورزش‌های مخصوص درد شما را کاهش داده و به بهبود هرچه سریعتر شما کمک می نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان درد شکستگی مچ پا با فیزیوتراپی و طب فیزیکی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی دکتر یزدانی با شماره‌های تماس حاصل فرمایید .

دلایل شکستگی مچ پا


رایج ترین علل شکستگی مچ پا یا پا عبارتند از:

آسیب‌های ضربتی معمول در تصادفات خودرو ممکن است باعث شکستگی‌های شود که نیاز به ترمیم جراحی دارند

از دست تعادل و افتادن می‌تواند موجب شکستگی استخوان‌های مچ پا یا پا شود، همان طور که فرود آمدن روی پا پس از پرش از یک ارتفاع کم می‌تواند این آسیب را ایجاد کند.

افتادن جسم سنگین روی پا یک علت شایع شکستگی می‌باشد.

گاهی اوقات فقط گذاشتن پا روی مکان اشتباه ممکن است باعث شکستگی استخوان شود. انگشتان پا می‌توانند در اثر برخورد با پایه مبل دچار شکستگی شوند. پیچیدن مفصل مچ پا نیز می‌تواند باعث رگ به رگ شدن یا شکستگی استخوان گردد.

شکستگی‌های ناشی از فشار در استخوان‌های تحمل کننده وزن در مچ پا یا پاها شایع هستند. این ترک‌های کوچک معمولا در طول زمان به وسیله نیروی مکرر یا استفاده بیش از حد مانند دویدن مسافت‌های طولانی، ایجاد می‌شوند. اما اگر استخوانی در اثر یک بیماری مانند پوکی استخوان و یا شکستگی فشاری تضعیف شده باشد، شکستگی می‌توانند در صورت استفاده عادی نیز رخ می‌دهد.

علائم شکستگی مچ پا


اگر دچار شکستگی مچ پا یا پا شده اید، ممکن است برخی از علائم و نشانه‌های زیر را تجربه کنید:

  • درد فوری و تپنده
  • دردی که با فعالیت افزایش و با استراحت کاهش می‌یابد
  • تورم
  • کبودی
  • حساسیت
  • تغییر شکل
  • دشواری در راه رفتن و یا تحمل وزن

تشخیص شکستگی مچ پا با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟


اگر علائم و نشانه‌های شما نشان دهنده ترک یا شکستگی باشد، پزشک ممکن است یک یا چند تست تصویربرداری زیر را پیشنهاد دهد.

 

بیشتر شکستگی‌های مچ پا و پا می‌تواند بر روی اشعه X مشخص شوند. ممکن است تکنسین نیاز گرفتن چند اشعه ایکس از زاویه‌های مختلف داشته باشد تا تصاویر استخوانی بیش از حد همپوشانی نداشته باشند. شکستگی‌های ناشی از فشار اغلب در اشعه‌های اشعه نشان داده نمی‌شوند تا زمانی که عملا شروع به بهبودی یابند.

برای انجام اسکن استخوان، تکنسین مقدار کمی از مواد رادیواکتیو را به رگ تزریق می‌کند. مواد رادیواکتیو به استخوان‌های شما، مخصوصا قسمت‌هایی از استخوان‌ها که آسیب دیده‌اند، جذب می‌شود. نواحی آسیب دیده، از جمله شکستگی‌های ناشی از فشار، به صورت نقاط روشن بر روی تصویر مشخص می‌شوند.

سی تی اسکن، اشعه ایکس از زوایای مختلف گرفته و آن‌ها را برای ساخت تصاویر سطح مقطعی از ساختارهای داخلی بدن ترکیب می‌کند. سی تی اسکن می‌تواند جزئیات بیشتری در مورد استخوان و بافت نرمی که آن را احاطه کرده است، نشان دهد، که می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا بهترین درمان را تعیین نماید.

ام آر آی از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر بسیار دقیق از رباط‌ها استفاده می‌کند که به شما کمک می‌کند پا و مچ پا را کنار هم نگه دارید. این تصویربرداری به نشان دادن رباط‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند و می‌تواند شکستگی‌هایی را که در اشعه X دیده نمی‌شود شناسایی کند. این مطالعات تصویربرداری پیشرفته‌تر به طور معمول در افرادی که شغل آن‌ها نیاز به فعالیت روی پای‌شان نیاز دارد، مانند ورزشکاران، استفاده می‌شود.

روش‌های درمان شکستگی مچ پا 


شکستگی‌های جزیی مچ پا می‌توانند بدون جراحی درمان شوند زیرا مفصل مچ پا به طور ثابت باقی می‌ماند. اگر مفصل جابجا شده باشد یا اگر در مورد جوش خوردن مفصل مچ پا سوالی وجود داشته باشد، جراحی اغلب در نظر گرفته می‌شود.

یخ گذاشتن

یخ برای کاهش جریان خون به مچ پا استفاده می‌شود و بنابراین تورم را کاهش می‌دهد. انتقال مقدار مشخصی از جریان خون به مچ پا مهم است، اما در بیمارانی که به تازگی دچار شکستگی مچ پا شده‌اند، معمولا خونریزی زیادی در این ناحیه وجود دارد.

بالا بردن پا

بالا بردن پا باعث کاهش تورم و در نتیجه کاهش درد می‌شود. به طور کلی، مچ پا باید 6 تا 12 اینچ بالاتر  از سطح قلب باشد (به عنوان مثال، هنگامی که دراز کشیده‌اید پایشما روی بالش باشد)

دامنه حرکتی زودهنگام

خود مفصل مچ پا پایدار است بنابراین حرکت زودهنگام می‌تواند به جلوگیری از خشکی و حفظ قدرت عضلات کمک کند

بی حرکت سازی نسبی

عدم تحمل وزن یا محدود بودن تحمل وزن، درد را کاهش می‌دهد و باعث بهبودی شکستگی بدون قرارگیری در معرض حرکت بیش از حد می‌شود. به طور معمول، بوت پیاده روی مانندCAM   واکر مورد استفاده قرار می گیرد.

بازتوانی

توانبخشی تهاجمی که بر روی به دست آوردن قدرت و حرکت از دست رفته و دریافت اطلاعات از حسگر تمرکز دارد، اغلب پس از این که استخوان‌ها به اندازه کافی بهبود یافتند تا در برابر این نیروها مقاوم باشند (اغلب 6 هفته) انجام می‌شود. این نوع برنامه توانبخشی اغلب توسط یک درمانگر طب فیزیکی تحت نظارت قرار می‌گیرد.

لیزر درمانی

دستگاه لیزر دقیقا کالیبره می‌شود تا انرژی را در مدت زمان، طول موج، پالس و دوزهای درمانی درستی انتقال دهد، و درمان به صورت ریتمیک ارائه می‌شود. انتشار دائمی لیزر، هماهنگ سازی و کار دوگانه در طول جلسه درمان انجام می‌شود تا این فرایندهای طبیعی بهبودی و رشد سلول‌ها را تحریک کند و اثرات درمانی مؤثر را به وجود آورد. یک مزیت دیگر برای این لیزر درمانی، بهبود گردش خون در ناحیه آسیب دیده یا زخمی می‌باشد. این امر با تأمین مواد مغذی ضروری، اکسیژن و آب برای تغدیه سلول‌ها به روند بازیابی کمک می‌کند و به بهبودی منجر می‌شود. علاوه بر این، این روش باعث کاهش میزان خشکی می‌شود و دفعات اسپاسم عضله پیش از آن را کاهش می‌دهد.

اولتراسوند درمانی

اولتراسوند دارای اثرات متعددی برای در حال بهبودی استخوان است که ممکن است باعث سرعت بهبودی شکستگی را تغییر دهد.

اولتراسوند موجب اثراتی از تغییرات دمایی در بافت نرم تا افزایش بیان ژن می‌شود. مشخص نیست که کدام اثر اولتراسوند بر روی سلول‌ها روند فرایند بهبودی را تغییر می‌دهد. برخی شواهد علمی وجود دارد که نشان می‌دهد شکستگی‌های خاص، به ویژه در مچ پا، می‌تواند باعث بهبودی سریع‌تر با استفاده از اولتراسوند شود. همچنین شواهدی وجود دارد که این دستگاه‌ها می‌توانند به بیمارانی کمک نمایند که پتانسیل بهبودی ضعیف دارند، از جمله بیماران دیابتی، سیگاری و بیماران که داروهای استروئیدی خوراکی مصرف می‌کنند.

ورزش

انواع ورزش برای بهبود شکستگی مچ پا به صورت زیر می‌باشد:

کشش ساق (زانو صاف)

مرحله 1: روی زمین بنشینید و پای شکسته‌تان را صاف در مقابل خود قرار دهید. پای دیگر را خم کنید طوری که کف پا روی زمین باشد.

مرحله 2: حوله‌ای را دور پای آسیب دیده خود قرار دهید، و دو انتهای حوله را در دست‌های خود محکم نگه دارید.

مرحله 3: موقعیت را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. 2 تا 5 بار تکرار کنید.

مقاومت مچ پا در برابر پیچش کف پا به داخل

مرحله 1: روی زمین بنشینید، پا سالم را بر روی پای آسیب دیده قرار دارد.

مرحله 2: یک کش ورزشی را دور پای شکسته خود قرار دهید. هر دو انتهای کش را محکم نگه دارید.

گام 3: پاهای خود را روی هم نگه دارید و به آرامی پای شکسته‌تان را در برابر کش ورزشی فشار دهید.

مرحله 4: برای چند ثانیه استراحت کنید. 8 تا 12 بار در روز تکرار نمایید.

انحنا دادن به مچ پا و کف پا

مرحله 1: روی زمین بنشینید و پای آسیب دیده تان را صاف در مقابل خود قرار دهید و پای دیگر را خم کنید

مرحله 2: به آرامی پای اسیب دیده خود را به سمت پایین بچرخانید. انگشتان پا باید به سمت دور از بدن شما جهت بگیرد.

مرحله 3: موقعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی پای خود را به موقعیت شروع بازگردانید. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

بالا بردن پاشنه پا

مرحله 1: در مقابل یک صندلی ایستاده ، پاهای خود را تقریبا نزدیک به هم قرار دهید. دست‌ها را به آرامی روی پشتی صندلی تکیه دهید.

مرحله 2: به آرامی هر پاشنه پا را از کف زمین بلند کنید، بر روی انگشتان پا بایستید و زانوها را صاف نگه دارید.

مرحله 3: موقعیت را چند ثانیه نگه دارید، سپس پاشنه خود را به زمین برگردانید. 8 تا  12بار تکرار کنید.

جراحی

در برخی موارد، جراح ارتوپد ممکن است نیاز به استفاده از پین، صفحات یا پیچ برای حفظ موقعیت مناسب استخوان‌های شما در طول بهبودی داشته باشد. این مواد در صورتی که برجسته و یا دردناک باشد،.ممکن است پس از بهبود شستگی برداشته شوند.

زمان‌بر است


استخوان‌هایی که شکسته‌اند (ترک خورده‌اند) برای بهبود یافتن زمان می‌خواهند. معمولا حداقل 6 هفته طول می‌کشد تا یک استخوان، مانند فیبولا بتواند به اندازه کافی بهبود یابد تا در برابر نیروهای عادی روزمره (از جمله راه رفتن عادی) از طریق مفصل مچ پا مقاومت کند. با این حال، اغلب چند ماه طول می‌کشد تا شکستگی، بافت‌های نرم ، و قدرت عضلانی به سطح قبل از آسیب بازگردند.